İstanbul’da Depremden En Çok Etkilenecek Yer Fatih İlçesi

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul’da depremden en fazla etkilenecek olan yerin Fatih olduğunu söyledi ve “En çok korktuğumuz yer Fatih” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dün Silivri açıklarında olan 5.8 büyüklüğündeki deprem ve artçı depremleri yorumladı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, harita üzerinden yorum yaparak, “Burada ikinci bir kırık daha var. Sanki balık sırtı gibi. Yalova Altınova’nın bulunduğu yerden bir kılçık daha çıktı kırık. Bostancı’ya dek kırıldı. Kimse bundan bahsetmiyor” diyerek şunları söyledi:

“EN KORKTUĞUMUZ YER FATİH İLÇESİ”

“Bizim en fazla korktuğumuz yer, Fatih ilçesi, Fatih- Eminönü yarımadası. İstanbul’u İstanbul yapan tarihi kalıntıların olduğu alan. Burası depremden çok etkilenecektir. Her depremde surlarda çatlamalar ve yıkılmalar olur. Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece’nin Kanarya, Cumhuriyet, Menekşe mahallesi çok etkilenecek. Daha sonra Avcılar yeniden etkilenecektir. Esenyurt’un olduğu yerler, daha sonra Gürpınar’ın heyelan kısımları, Pekmez, Pınarkent çok etkilenecek. Kumburgaz, Silivri, Marmaraereğlisi buralar depremden en fazla etkilenecek yerler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı