adplus-dvertising

İstanbul’da Deprem Tehlikesi Arttı!

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Marmara Denizi'ne yakın birçok ilçede deprem riskinin 1996 yılına göre çok daha fazla olduğu belirtildi.
Takip et
İstanbul’da Deprem Tehlikesi Arttı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doç. Dr. Bülent Özmen, yaptığı açıklamada 1996 yılından beri yürürlükte olan deprem haritasının yeni yürürlüğü giren harita ile büyük farklılıklar gösterdiğini belirtti. Buna göre yeni haritada özellikle Marmara Denizi çevresinde bulunan birçok ilçe ciddi tehlikelerle burun buruna. Harita değişen şartlara bağlı olarak 23 sene sonra yeniden yapılandırıldı. Yeni haritada mahallelerden ilçelere kadar birçok bölgenin fay hattına yakınlık derecesi çok daha ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Buna göre tehlike artışı görünen illerin başında da İstanbul ve Ankara geliyor.

Yeni harita ile ilgili detaylı bilgiler ise E-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapıldığında görülebilecek. Ayrıca bulundukları bölge hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar sistemi kullanarak ayrıntılı rapor çıktısı da alabilecek.

Açıklamalarda İstanbul’da en çok risk artışının Büyükçekmece’de yaşandığı görülürken Avrupa yakasında bulunan birçok ilçede tehlike sınırı artan bölgeler olarak gösterildi. Ankara’da da Çankaya, Altındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Gölbaşı, Keçiören, Mamak gibi merkezde bulunan ilçelerde yüzde 50 oranında risk artışı görülürken Evren ilçesinin değerlerinde ise düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.