İstanbul’da deprem riski taşıyan konut sayısı belli oldu!

Zeytinburnu’nda çöken binanın ardından İstanbul'un deprem gerçeği tekrar gündeme geldi. İstanbul'da risk altında olduğu tespit edilen 300 binin üzerinde konut bulunuyor.
Takip et
İstanbul’da deprem riski taşıyan konut sayısı belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zeytinburnu’nda kendiliğinden yıkılan bina İstanbul’un karşı karşıya olduğu tehlikeyi bir defa daha gözler önüne serdi. Kentsel dönüşüm çabalarına karşın İstanbul’da her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya ve acilen dönüştürülmesi gereken 300 bin bağımsız bölüm var. Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve deprem çalışmalarını anlattı: İstanbul’daki yapı stoğunun bağımsız birim miktarı 7,1 milyon. Bu bağımsız birimlerden 2,5 milyonu 2000 senesi sonrası inşa edilmiş. Dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim sayısı 1,5 milyon, acil dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim (konut-işyeri) sayısı da 300 bin.”

DÖNÜŞÜMDE ÇOK İHMALKARLAR

CHP’li belediyelerin kentsel dönüşüm konusunda ihmalkar davrandığını belirten Göksu, “Şu anda 300 bin acil dönüşmesi gereken konut var. Dönüşüm yapılması gereken bölge sayısı 68. Bu bölgelerin 13’ünü bakanlık bizzat yönetiyor. 49 bölge 13 ilçe belediyesi sınırlarında. 9 bölge ise İBB’nin sorumluluk alanında. Burada 3 bin 888 bağımsız bölüm var. 2 senedir soruyorum. 3 bin 888 konutun bir tanesi için tek şey yaptılar mı? Deprem seferberliği diyerek İstanbul’da 20 bin konut sözü verdiler, 224 binanın yıkılması gerektiğini söylediler, birini bile yapmadılar. 3 ayda bir soruyorum. Yıktınız mı? Eyüp’te başladılar, sıkıntı çıkınca çözemediler. ‘Deprem tehlikedir’ diyerek bağırmak deprem önlemi midir?” diyerek sordu.

DEPREM BÜTÇESİ 6 KAT DÜŞÜRÜLDÜ

İstanbul’un deprem bütçesine değinen Göksu şu şekilde konuştu: “Kentsel dönüşüm için AK Parti döneminde ayırdığımız bütçe 6 milyar lira. Şuandaki yönetim deprem bütçesini 6 kat düşürdüğü yetmiyormuş gibi bir de 25 milyar lira borçlandırdılar. Yalnızca Esenler’e iki ayda harcadığımız miktar 1,5 milyar lirayken, İBB’nin ayırdığı para 250 milyon lira. ‘2021 senesi deprem senesi, 20 milyar katrilyon Merkezi idareden gelecek paranın yüzde 10’unu depreme ayır. Biz de bunu meclisten geçirelim’ dedim. Deprem konusunda iş yapmak gayret ister, emek ister. Engelleniyoruz diyerek Tweet attı. Kim önlemiş, söylesin. En büyük engel onun zihniyetinde. Kendi partisinin ilçeleri yüksek riskli yerler olmasına karşın bir tek kentsel dönüşüm projeleri yok.”

CHP YALNIZCA MANİPÜLE EDİYOR

AK Parti olarak İstanbul’da bugüne kadar 15 bilimsel, teorik ve saha çalışması yaptıklarını aktaran Göksu, “CHP yalnızca manipüle ediyor. Hepimizi ilgilendiren hayati konuda bile doğru söylemiyor. Biz insanlarımızın canını düşünürken, muhalefet mahkeme mahkeme dolaşıp projelerimizi engelletmeye çalışıyordu. Toplanma ve barınma alanlarını arttırmak için çalışırken, CHP’liler bu alanları imara açtığımıza dair algı oluşturuyorlardı” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM ESENLER’DE

Tevfik Göksu, kentsel dönüşümde Esenler’i örnek gösterdi: “Esenler’de hemen hemen dönüşmesi gereken 98 bin 160 konut vardı. 8 senede bunların 56 binini dönüştürdük, 42 bini kaldı. Temmuz gibi büyük bir konut teslimi yapacağız. Bunları dağıtacağız. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri burada yürüyor. Bir taraftan riskli yapıları dönüştürüyoruz, öbür yandan akıllı kent ve yatay mimari yükseliyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.