İstanbul’da çöl tozu, trafik derken hava kirliliği arttı! Maske şart

AFRİKA'dan gelen ve Türkiye'de de etkisini gösteren çöl tozları, İstanbul'da hava kalitesini etkiledi. İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, çöl tozlarının bakteri barındırdığını belirterek uyarılarda bulundu. Dr. Demirhan, "Çöl tozları içerisinde pek çok bakteri ve kirletici maddeler barındırıyor. Bu nedenle solunum yollarımızı etkileyebiliyor. Maske takmak hem koronadan hem de çöl tozlarından koruyacak" dedi.

Koronavirüs salgının sonrasında trafikte araçlardan ve fabrika bacalarından kirli hava salınımının azalmasının sonrasında pek çok uzman hava kalitesinde bir iyileşme olduğunu söyledi. Hava kalitesindeki değişimi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Bölümü Öğretim Mensubu Dr. Deniz Demirhan değerlendirdi. Dr. Demirhan, “Son iki gündür çok mühim bir değişiklik var yurt genelinde. Özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’nde çok mühim bir değişiklik var. Özellikle bahar aylarında, rüzgar güneyden güçlü esiyor. Rüzgarın güneyden ve güneybatından güçlü olduğu dönemlerde Afrika’dan gelen çöl tozları etkisi altına girmekteyiz. Bu çöl tozları ister istemez hava kalitemizi düşürmekte. Çöl tozları içerisinde pek çok bakteri ve kirletici maddeler barındırıyor. Bu sebeple solunum yollarımızı etkileyebiliyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’da çöl tozu, trafik derken hava kirliliği arttı! Maske şart

TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE KARBONMONOKSİT DEĞERLERİ YÜKSEK

Çöl tozlarının yanı sıra sanayi ve trafikteki artışın da hava kalitesini etkileyebileceğini ifade eden Dr. Demirhan, Ulusal Hava Kalitesi izleme Ağı üstünden Mecidiyeköy’deki hava vaziyetini değerlendirerek, “Burada yoğun bir trafik var, çöl tozları da eklenince doğal olarak değerlerde bir artış söz konusu oluyor. Karbonmonoksit özellikle çok artmış. Mecidiyeköy yoğun trağin olduğu bir bölge NO2 (azot dioksit) değerlerinin artması doğal. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde NO2 ve SO2 yüksek olacaktır. Burada yüksek bir değer var” diyerek konuştu.

Tuzla’daki hava vaziyetinin ‘orta’ olmasına ise “Anadolu yakasında trafik başlamış olabilir. Çünkü ozon değerlerinde bir artış ve karbonmonoksit değerlerinde mühim bir artış var. Belki sanayi hakkında bir artış söz konusu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“MASKE HEM KORONADAN HEM ÇÖL TOZUNDAN KORUYACAK”

Maske takmaya devam edilmesi tavsiyesinde bulunan Dr. Demirhan, “Bu günlerde maske de takıyoruz. Maske de tozların solunum yollarımızdan içeri girmesini önleyecektir. Hem koronadan bizi koruyacak hem de çöl tozlarından bizi koruyabilir. Ancak bu çöl tozları, iki gündür yukarı seviyede hareket ediyor. Fakat solunum yollarınızda bir rahatsızlık varsa Akdeniz, Ege ve Batı Karadeniz bölgesini de içine alacak biçimde bu bölgedekilerin dışarıya çıkmamalarını ya da maske ile çıkmaları önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

SADECE TOZ DEĞİL, BAKTERİ DE GETİRİYOR

Önümüzdeki günlerde etkili olmaya devam edecek olan çöl tozlarının, yalnızca toz değil partikül bakteriler de getirdiğini belirten Dr. Demirhan, şu şekilde devam etti: Çöl tozları, solunum yolları hastalıklarına sebebiyet verebilir. Çünkü içinde çöl tozlarınnı yanı sıra toz ve bakterileri de beraberinde getirecektir. Bu bakterilerin solunum yolumuzdan içeri girmesi akciğerimize kadar ulaşmasına bile sebebiyet verebilir. Bu sebeple özellikle bu günlerde dışarıya çıkarken mutlaka maskeyle çıkılmalı. Çöl tozlarının atmosferde bulunuyor olması şu dönemde hava kalitesini de etkiliyor. Akciğer hastalılarını, solunum yolu hastalıklarını tetikleyebilir. Solunum yolları rahatsızlıkları olanlardan dünden itibaren etkilemeye başlamış bile olabilir. Nefes almakta zorluk, öksürük gibi rahatsızlıklar başlamış olabilir. Önümüzdeki günlerde de bu devam edecektir.”

Dr. Demirhan öte yandan, “Çöl tozlarını gözle görmek olanaksız fakat gözlerde bir yanma, bulanıklık, solunum yollarında bir rahatsızlık hissedebilirlerö şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı