adplus-dvertising

İstanbul’da bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya çıktı

İstanbul’da bombalı eylem hazırlığında olduğu belirlenen ve tutuklanarak cezaevine yollanan terör örgütü PKK-KCK mensubu ‘Seydo Botan Gever’ kod isimli Mehdi Mıhçı’nın savcılık ifadesi gün yüzüne çıktı. Örgüt mensubu ablasının ölümü sonrası terör örgütüne katıldığını anlatan şüpheli, bombalı eylemlere katılmadığını iddia etti.
Takip et
İstanbul’da bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri, PKK-KCK silahlı terör örgütü içerisinde faaliyet yürüten örgüt üyelerinin İran-Irak-Suriye sınırları üstünden ülkeye giriş yapabileceği, akabinde sansasyonel özellikli eylem arayışında olabilecekleri istihbaratına yönelik çalışma başlatmıştı.

PKK/KCK terör örgütünce talimat verilmesi halinde eylemsel faaliyet konularında örgüt ismine inisiyatif alarak sansasyonel özellikte eylem yapabileceği değerlendirilen sözde özel güçler yapılanması içerisinde faaliyet göstermekteyken sınır hattından illegal geçiş yaparak İstanbul’a gelerek eylem hazırlığında olduğu belirlenen ‘Seydo Botan Gever’ kod isimli Mehdi Mıhçı ve beraberindeki 3 terörist yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk edilen ve çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine yollanan şüpheli Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesi gün yüzüne çıktı.

Şüpheli 26 yaşındaki Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesinde, “2014 senesinde PKK terör örgütüne katıldım ve bu sebeple sahte kimliği kullandım. Ablam Jiyan Mıhçı PKK terör örgütüne katılmıştı. 2010 senesinde öldüğü haberini aldık. Bu beni psikolojik olarak etkiledi ve 2014’de ben de örgüte katıldım. Avaşin’e gittim ve orada eğitim aldım. Eğitim sonrası Şehit Behçet Bermani tepesinde kaldım, 2015 senesinin sonuna kadar o bölgedeydim. Ardından örgütten kopmak suretiyle Irak’ın Diyana tarafında bulunan köylere geçtim. Türkiye’ye gelmeye çekindim. Orada kendime bir yaşam kurdum ve 2022’ye kadar böyle bir yaşam sürdüm. 2022’nin Temmuz ayındaysa Irak’tan İran tarafına geçtim. Oradan da Ağrı Doğubeyazıt üstünden Türkiye’ye giriş yaptım. İstanbul’da bir iş kurmayı düşünüyordum. İş kurduktan sonra ailemle görüşüp normal bir yaşam içerisine girmek istemiştim. Bana sorduğunuz ‘Nur Muhammet Bultan’ kimliğini Irak’taki kaçakçılar ayarlamıştı, nerede ve nasıl ayarladıklarını bilmiyorum” dediği kaydedildi.

İstanbul’da bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya çıktı

Şüpheli Mıhçı’nın, bir grup örgüt üyesinin bulunduğu fotoğrafın içinde yer almasına ilişkin yaptığı savunmasında, fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirterek, “Eğitim aldığım dönemde Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle beraber fotoğraf çektirmişti, fotoğraf da o zamanlardandır” biçiminde konuştuğu aktarıldı.

Zanlının savcılıktaki ifadesinde kendisi hakkındaki bütün beyanlara karşı, kendini teşhis eden kişilerin hiçbirini tanımadığını, onların kendilerini kurtarmak için şahsı hakkında bu şekilde konuştuğunu ve neden bu şekilde şeyler söylediklerini bilmediğini belirttiği kaydedildi.

“Bombalı eylemlere katılmadım, bu şekilde bir eğitim almadım”

Şüpheli Mehdi Mıhçı’nın terör örgütünün özel güçlerinde sabotajcı olarak yer aldığının ve İstanbul’a bombalı eylem yapmak için geldiği hususunun Savcılıkça değerlendirilmesine ilişkin verdiği ifadesinde ise “Anlattıklarımdan başkaca bahsetmiş olduğunuz bir biçimde gelmedim. Bombalı eylemlere katılmadım, bu şekilde bir eğitim almadım. Kendilerini kurtarmak için böyle beyanda bulunmuşlardır. Bildiklerimi doğruca anlattım” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.