İstanbul’da beklenen kar başlamadan bitti! Kar Cuma günü yurdu terk ediyor…

Yurdun pek çok bölgesinde etkili olan kar yağışı ile ilgili Meteoroloji'den arka arkaya uyarılar yapılmıştı. İstanbul içinde yapılan uyarılar mega kente yaşayan vatandaşları heyecanlandırırken beklenen kar gelmeden gidiyor. Soğuk havaların cuma günü yurdu terk etmesi bekleniyor.
Takip et
İstanbul’da beklenen kar başlamadan bitti! Kar Cuma günü yurdu terk ediyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olan kar yağışının, yarın İstanbul’un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik çevrelerinde, Karadeniz Bölgesi’nin genelinde ve Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis çevrelerinde aralıklarla görülmesini beklediklerini ifade etti.

3 GÜNLÜK HAVA DURUMU BİLGİLERİ

Yağışın yarın özellikle Rize ve Artvin çevrelerinde yer yer yoğunlaşacağının tahmin edildiğini aktaran Yavuz, “Bu bölgedeki vatandaşlarımızın yoğun kara karşı tedbirli olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yavuz, perşembe günü ise yurdun kuzey ve doğu bölgelerinde aralıklarla kar yağışının devam edeceğine işaret ederek, “Güçlü bir kar yağışımız yok. Orta şiddette kar yağışı yer yer etkisini gösterecek. Cuma günü ise kar yağışının Doğu Anadolu’nun güneydoğusundan ülkemizi terk etmesini bekliyoruz. Hafta sonunda ise mühim bir yağış beklememekteyiz” diyerek konuştu.

HAVA SICAKLIKLARI HAFTA SONUNDA ARTACAK

Yavuz, üç gün boyunca iç ve doğu bölgelerinde düşük gece sıcakları sebebiyle buzlanma ve don olayının etkili olacağını öngördüklerini söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Hafta sonunda tekrar sıcaklıkta bir artış var. Ancak iç ve doğu bölgelerde gece sıcaklığın hala eksi değerlerde olmasını beklemekteyiz. Genel itibarıyla baktığımızda, ülkemizin genelinde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında hava sıcaklığının hakim olduğunu görüyoruz. Hafta sonu ise batı bölgelerden başlayarak sıcaklığın artmasını, hafta başında da ülke genelinde mevsim normalleri civarında hava sıcaklığı görülmesini beklemekteyiz.”

Yavuz, İstanbul’da yarın Anadolu Yakası’nda hafif kar yağışı ile bu gece en düşük sıcaklığın sıfırın altında 1 derece olmasını beklediklerini belirtti.

Gelecek 3 gün boyunca gündüz sıcaklığın İstanbul’da 5-6 derece civarında olacağının tahmin edildiğini dile getiren Yavuz, “Hafta sonunda gündüz sıcaklığın 12 derecelere, gece sıcaklığının da 4-5 dereceye kadar çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA SICAKLIK -7 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

Yavuz, başkentin hava vaziyetine ilişkin tahminleri ise şu şekilde aktardı:

“Başkentte önümüzdeki bir hafta boyunca soğuk bir hava hakim. Şu Şekilde ki, gece sıcaklık önümüzdeki 3 gün boyunca sıfırın altında 6-7 dereceler civarında merkezde. Kırsalda biraz daha düşük olabilir, sıfırın altında 10’ları ölçebiliriz. Bununla beraber gündüz sıcaklığın 1-0 dereceler civarında seyretmesini bekliyoruz. Hafta sonunda gündüz sıcaklığın 3-4 derecelere, gece sıcaklığın sıfırın altında 3-4 dereceye kadar çıkmasını beklemekteyiz. Ankara’da önümüzdeki bir hafta boyunca mühim bir yağış beklentimiz yok. En büyük meteorolojik hadise, soğuk hava, buzlanma ve don olayı.”

Yavuz, bir hafta içerisinde iç ve doğu bölgelerde gece ve sabah saatlerinde yer yer sis görülebileceğini söyleyerek, şoförleri buzlanma, don ve sis olayına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.