İstanbul’da bazı ilçelerde ev fiyatları iki katına çıktı

Pandemi dönemiyle beraber artan ev fiyatları, kamu bankalarının konut kredi faizlerini indirmelerinin sonrasında bir defa daha uçuşa geçti. İstanbul’un bazı ilçelerinde evlerin değeri iki katına çıktı.
Takip et
İstanbul’da bazı ilçelerde ev fiyatları iki katına çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’dan ev alabilmek pek çok kişi için hayal oldu. Yüksek kredi faiz oranları sebebiyle bankaya da gidemeyenler için 3 kamu bankası orak açıklama yaparak, faizleri indirdi. Faizlerin indirilmesinin sonrasında ise bazı semtlerde ev fiyatları resmen uçuşa geçti. İşte İstanbul’un değerine değer katan evleri…

KAMU BANKALARI, 1 MİLYON TL’NİN ALTINDAKİ EVLERE YÜZDE 1,29 FAİZ UYGULUYOR

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası, Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan indirerek yüzde 16’ya düşürmesinin sonrasında ortak bir açıklama yayımlayarak kredi faiz oranlarında indirim yapıldığını açıkladı. Söz konusu indirimler ticari ve konut kredileri kapsarken, tüketici kredisi kapsam dışında bırakıldı. Kamu bankaları konut kredileri faiz oranlarında 1 milyon TL’nin altındaki tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon TL’nin üstündeki tutarlarda yüzde 1.34 faiz oranları uygulayacak. Bu rakamların açıklanmasının ardında ise İstanbul’un bazı ilçelerinde ev fiyatları uçuşa geçti.

EV FİYATLARI 1 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE OLAN İLÇELER

Faiz indirimlerinin sonrasında konut fiyatlarında yapılan incelemeye göre, İstanbul genelinde yaklaşık konut metrekare satış fiyatı 5 bin 111 TL, yaklaşık fiyat 577 bin 543 TL, yatırımın geri dönüş süresi ise 22 sene oldu. İstanbul’da yaklaşık konut fiyatı 1 milyon TL üstünde olan ilçeler: Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer ve Şile. Bu ilçelerdeki konutların mühim bölümü faiz indiriminden tam faydalanamazken, öbür bölgelerde 1 milyon liranın altındaki konutlar ise indirimden faydalanabilecek.

SATIŞLAR ARTACAK

Uzmanlar faiz indirimlerinin konut sektörüne olumlu biçimde yansıyacağının altını çizerken, bu yansımanın iki sebebi olduğunu belirttiler. Birincisi, mevduat faizlerindeki düşüş beklentisi. Bu düşüş, yatırımcıyı alternatif alanlara yönlendirecek yahut konut almak isteyen ama şuana kadar nakit parasını mevduatta tutmayı tercih eden yatırımcıyı gayrimenkul almaya yönlendirecek. İkincisi ise öncelikle kamu bankaları nezdinde başlayan cazip konut kredisi faizleriyle konut kredisi kullanımının artması. Kamu bankalarının daha önce 1 milyon TL altı için yaklaşık yüzde 1.37, 1 milyon TL üzeri için ise yaklaşık yüzde 1.41 konut kredi faizi uyguluyordu bu rakamlar, 1,29 ve 1.34 olarak değişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.