adplus-dvertising

İstanbul’a yazın 250 adet cruise gemisi gelecek!

Türkiye limanlarına bu zaman kadar yanaşan en büyük cruise gemisi olan Costa Venezia’da açıklamalar yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Bu sene Galataport’a 200 cruise gemisinin gelmesini bekliyoruz. Bu sayı 250’ye de çıkabilir. Turizmde sene başında tespit edilen hedeflerde de bir sapma yok. Sene sonunda 42 milyon turist, 35 milyar dolar da gelir elde edeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
İstanbul’a yazın 250 adet cruise gemisi gelecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

PANDEMİN etkilerinin azaldığı son günlerde turizm konusunda olumlu haberler gelmeye başladı. Son olarak bugüne kadar Türk limanlarına yanaşan en büyük yolcu gemisi olan Costa Venezia, İstanbul’a geldi. 5 gün boyunca Galataport’ta konaklayacak olan dev gemiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da bir ziyarette bulundu. Bakan Ersoy, burada turizm konusunda mühim açıklamalar yaptı. Bakan Ersoy’a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da eşlik etti. 2 Mayıs’ta Ege’ye açılacak gemide konuşan Ersoy, “Bugün çok mühim bir gün. Costa dünyanın sayılı cruise gemilerinden biri ve öte yandan dünya genelinde çok büyük bir zincir kurumun da markası. İstanbul’a yanaştı ve 1 Mayıs itibari ile düzenli olarak merkez İstanbul olan çıkışları, Türkiye ve Yunanistan olmak üzere cruise turlarına başlayacak. İlk etapta 25 tur planlanıyor. Kışa kadar bu turlar devam edecek. Bu manada Ulaştırma Bakanlığımız da çalışmalarını yapıyor. Yeni bir port ihalesi daha yapılıp İstanbul’un geçmişten çok daha çok cruise müşterisi alan hatta Avrupa’daki sayılı cruise gemisi alan kentlerde ilk sıraya geleceğini hedefliyoruz. Zaten şu anda gelen Galataport rezervasyonları çok çok mühim. Şu an 200’ü geçmiş rezervasyon var. Bu sayı 250’ye de çıkabilir. Biz bunun önümüzdeki yıl hızla iki katına çıkacağını düşünüyoruz ve 2024 senesi itibari ile de yeni bir port ihtiyacının İstanbul için mühim olduğunu, ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Yeni port için yerin belli olduğunda dikkat çeken Ersoy, “Ulaştırma Bakanlığımız da çalışıyor Yenikapı civarlarında bir çalışma var tamamlandıktan sonra tanıtımı yapılacaktır. Bu seneki 200 cruise gemisi Galataport için geçerli. Biliyorsunuz Kuşadası Çeşme’ye gelen cruise gemileri de var. Antalya’da yanaşanlar var” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a yazın 250 adet cruise gemisi gelecek!

HEDEFLERDE SAPMA YOK

Bu sene için hedeflenen turist sayıları ve gelirleri hakkında da değerlendirmeler yapan Bakan Ersoy, “Bu sene hedefimiz 42 milyon turist. Bu hedeften de sapmadık. Gelir hedefimiz de 35 milyar dolar. Tabi ardından Karadeniz’de çıkan savaş neticesi da bir kısıtlama olur mu engel olur mu diyerek endişeler var ama ben bakanlık olarak daha önce de açıkladım şuanda de açıklıyorum. Biz 42 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefimize sadığız. Turizm Geliştirme Ajansımızla beraber çok yoğun tanıtım yapıyoruz. Alternatif pazarlarda özellikle batı pazarlarında ve Orta Doğu pazarlarında geçen yıla kıyasla çok ciddi artışlar var. İnşallah sektör ve devlet el ele vererek senenin başında açıkladığımız rakamı ulaştıracağız ve rekorlar kırarak yolumuza devam edeceğiz.

İstanbul’a yazın 250 adet cruise gemisi gelecek!

‘ÖNCELİKLE ATEŞKES SAĞLANMALI’

RUSYA-Ukrayna savaşının turizme etkileri ile alakalı olarak da konuşan Mehmet Ersoy, “Önceliğimiz savaşın bitirilmesi ve barış sürecini hızlı bir biçimde temin edilmesi. Turizm ondan sonra geliyor. Bu bağlamda sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Dışişleri Bakanımız çok ciddi bir çalışma içerisindeler. Dünyada en çok gayret eden ülke biziz. Bizim şu anda önceliğimiz ateşkesin sağlanması” şeklinde konuştu.

İstanbul’a yazın 250 adet cruise gemisi gelecek!

‘İSTANBUL’A 5 KITADAN MİSAFİR GETİRECEĞİZ’

1 Mayıs itibari ile her pazar İstanbul GalataPort’tan hareketle Türkiye ve Yunanistan limanlarını 8 ve 15 günlük 4 farklı program dahilinde gezecek olan yolcu gemisi, kasım ayından itibaren Nisan 2023 tarihine kadar rotasını 12 günlük programı ile Doğu Akdeniz’e çevirecek. Costa Venezia 2023 Nisan ayına kadar kesintisiz düzenleyeceği seferleriyle İstanbul’u ana port olarak kullanan ilk büyük yolcu gemisi olacak. 4 futbol sahası büyüklüğün-deki geminin Türk turizmi açısından çok mühim olduğuna dikkat çeke Costa Grup ortağı AY Cruise Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Ay, “İstanbul’a dünyanın 5 kıtasından misafirlerimizi uçakla gelerek burada ağırlayacağız. Yalnızca Türkiye değil, Akdeniz ülkelerini de ziyaret edecekler. Sonrasında ülkemizi ağırladıktan sonra tekrar uçakla bulundukları ülkelere göndereceğiz” şeklinde konuştu. 

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.