İstanbul’a Kar Müjdesi! Kasım Ayında Yağabilir

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Kasım ayında İstanbul’a kar yağabileceğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbulluları sevindirecek bir açıklama yaptı.

KASIM AYINDA İSTANBUL’A KAR YAĞABİLİR

Tek, “Özellikle Kasım ayı içinde sıcaklıklar ortalamaların altına inecek. Bu da Kasım ayı içinde özellikle Kasım’ın sonuna doğru kar yağışı ihtimalini yükseltiyor ve gene kış dönemi süresince kar yağışlarını alacağız fakat yağış çok az olduğu için kar yağışları çok uzun süreli ve çok fazla olmayacak. Özellikle Marmara Bölgesini, İstanbul’u kuru, ayazı daha fazla bir kış bekliyor” dedi.

“KURU VE AYAZI FAZLA BİR KIŞ OLACAK”

İstanbul’a bu kış ilk karın erken yağabileceğini ifade eden Tek, “Bizi esasen kurak bir kış bekliyor. Kurak kış derken, kar yağmayacak mı sorusunu da akla getiriyor. Fakat sıcaklık verileri aynı şeyleri ifade etmiyor. Sıcaklık bilgileri mevsim normalleri ve altı değerler gösteriyor. Özellikle Kasım ayı içinde sıcaklıklar ortalamaların altına inecek. Bu da Kasım ayı içinde özellikle Kasım’ın sonuna doğru kar yağışı ihtimalini artırıyor ve gene kış dönemi süresince kar yağışlarını alacağız fakat yağış çok az olduğu için kar yağışları çok uzun süreli ve çok fazla olmayacak. Özellikle Marmara Bölgesini, İstanbul’u kuru, ayazı daha fazla bir kış bekliyor. Bu da yanında gene yüksek basıncın olduğu günlerin sayısını fazlalaştıracağından, sisli ve puslu günlerin, deniz trafiğinde aksamaların daha fazla yaşanacağına işaret ediyor. Tabii ki bu, bugünden baktığımız verilere göre” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı