İstanbul’a Gönderilen Ispanaklara Şeytan Elması Otu Karışmış

İstanbul’daki ıspanak zehirlenmelerinin ardından yapılan araştırmada Beypazarı’ndan İstanbul’a gönderilen ürünlere şeytan elması otu karıştığı belirlendi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Zehirlenmeye ıspanakların arasında karışan yabancı otların sebep olduğu analizlerle meydana çıkmıştır” açıklamasının ardından, gözler Türkiye’de üretilen ıspanağın yüzde 15’inin üretildiği Ankara’nın Bepazarı ilçesine döndü. Beypazarı’nda yer alan ıspanak tarlaları, 30 senedir İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerin ıspanak ihtiyacını gideriyor. Beypazarı’ndan İstanbul’a yollanan ıspanak tarlalarında incelemeler yapan Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, DHA’ya açıklamalar yaptı.

ŞEYTAN ELMASI OTU KARIŞMIŞ

Ateş, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün paylaştığı açıklamanın sonrasında ot olan tarlaya gittiklerini söyleyerek, “Tarlanın son bölümünde az bir yerde yerel ağızda ‘pıtırak’ denen ‘şeytan elması’ otu, karışma olasılığı var; fakat başka yerlerde problem yok. Bu alan 6 dekar, yalnızca yaklaşık 100 metrekare yabancı otlar bulunuyor.

“TOPLAM 150-200 KİLO KARIŞMIŞ OLABİLİR”

Toplamda 15 bin ton ürün alınır, 150-200 kilonun içerisine karışmış olabilir. Daha önce başımıza böyle bir olay gelmedi. Yaklaşık 50 senedir ıspanak imal ediyoruz. Senede 40 bin ton kadar üretim gerçekleştiyiroruz. Söz edilen ot ıspanakla biraz benzer; fakat toplu olduğu vakit ayırt edilebilir. Tek başına ıspanağa benziyor. Bizim burada halk arasında ‘pıtırak’ dediğimiz bir ot. Bizim başımıza gelen bir olay değil. Bu olayın ardından dikkat ettik. Şu anda yoğun bir hasat dönemindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı