İstanbul sokaklarında kanser riski! Asbest tehlikesi

İstanbul sokaklarında gezen bir araçtan alınan numuneleri inceleyen Asbest Söküm Uzmanları Derneği ürkütücü bir rapor hazırladı. araştırmalar sonunda akciğer kanserine sebep olan asbest liftleri başta olmak üzere zararlı bir çok maddeye rastlandı.
Takip et
İstanbul sokaklarında kanser riski! Asbest tehlikesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akciğer kanserine neden olan asbest maruziyetine ilişkin Asbest Söküm Uzmanları Derneği öncülüğünde İstanbul’da yapılan incelemeden çarpıcı neticeler çıktı. Şehrin caddelerinde dolaşan araç laboratuvarda incelenince, birçok asbest lifinin araba yüzeyine yapıştığı görüldü.

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre, araştırma kapsamında İstanbul’daki asbest riskine dikkat çekmek için 28 Nisan’da asbest mühendisi Kenan Yıldız’ın şahsi otomobili tamamen temizlendi. Söz konusu araç, bir haftalık süreçte yalnızca Pendik, Eyüpsultan ve Beylikdüzü güzergahını takip ederek Çekmeköy’e park edildi. Park halindeki arabadan 5 Mayıs’ta kontak numune denen bant yapıştırma taktiğiyle alınan numuneler akredite laboratuvarda, SEM mikroskobuyla (taramalı elektron mikroskobu) analiz edildi.

Sağlığa çok zararlı
Analiz sonunda alınan numunelerin içeriğinde asbest lifleri başta olmak üzere polen, küf mantarları, silikozis riski içeren silikat tuzları, kireç tozu, bitki lifleri ve cam yünü belirlendi. İnsan sağlığına zararlı partikül maddeler elektron mikroskobuyla da fotoğraflandı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, yaptığı açıklamada, “Bu çalışmamızı detaylandırıp bütün ilçeler bazında yürüteceğiz. İnsanların giysilerden de numuneler alarak meydana gelen sağlık riskine dikkat çekmek istiyoruz. Numune aldığımız aracın bir haftalık süreçte kentsel dönüşümün yoğun olduğu Gaziosmanpaşa, Esenler gibi ilçelerde yol almadığına dikkat çekmek isteriz. Yalnızca bir aracın üstündeki tozda bile asbest lifleri varsa, şehrin genelindeki vaziyeti takdirlerinize bırakıyorum” şeklinde konuştu.

İyi ve kötü belediyeler
Asbest denetim ve bertarafı konusunda en kötü karneye sahip ilçelerin Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bakırköy olduğunu iddia eden Ensari, “Kağıt üstünde rapor hazırlayan kişiler var. Maalesef asbest raporu istenen ilçelerde, müteahhit ve uzmanlık belgesi olan bazı kişilerin aralarında anlaşıp formaliteden rapor düzenlediğini biliyoruz. Şişli, Beşiktaş, Bağcılar, Kağıthane, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe asbest konusunda karnesi iyi belediyeler. İstanbul’da yalnızca 7 belediye bu konuya ehemmiyet veriyor. Geri kalan belediyeler kağıt üstünde asbest kontrolü yapıyor yahut bakanlık yazısı olmasına karşın rapor istemiyor” diyerek konuştu.

“Kentsel dönüşüm bölgelerinde risk”
Incelemede kullanılan aracın üstündeki tozları analiz eden Asbest Uzmanı Kenan Yıldız: “Asbest ve zararlı tozlar kentsel dönüşümde yeterli tedbir alınmadığı için her yere bulaşıyor. Bu tozların kentin büyük kısmına dağıldığı anlaşılıyor. Tespit ettiğimiz maddeler, solunum yoluyla çok ciddi problemlere yol açabilir. Belediyelerin kentsel dönüşümde çok titiz çalışması gerekiyor. Asbest raporunun maliyeti 1500 lirayı geçmez. Kağıt üstünde bu raporu verenler var. Koskoca belediyelerin sınırlarındaki binalarda senede birkaç ton asbest çıkması mümkün mü? Asbest raporlarını sorduğumuz yetkililer, 3-5 ton diyorlar. 7 belediye dışındaki yerlerde senelik atık miktarı 1.5 tonu geçmiyor. Her belediye kayıtlarını açıklasın.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.