İstanbul Polisine Yaka Kamerası Geliyor

İstanbul İl Emniyet Genel Müdürü Mustafa Çalışkan kontrolünde başlatılan, ”Polislere yaka kamerası takılması” projesi uygulamaya geçiriliyor. Uygulama ilk olarak devriye ekiplerinde denenecek.

Dünyanın birçok yerinde kullanılan ve metropol sayılacak büyük şehirlerde suç işleme ile polisin orantısız güç kullanımının önüne geçmek için kullanılan yaka kameraları İstanbul polisine de uygulanacak. İlk etapta sadece devriye ekiplerde deneneceği öğrenilen yaka kameralarının, daha sonraki süreçte adım adım bütün polis memurlarına takılacağı öğrenildi.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE KULLANILIYOR

Londra, New York gibi büyük dünya şehirlerinde kullanılan ve suç işleme oranında yüzde 33 kadar düşüşe neden olan yaka kamerası uygulaması ile İstanbul’da da bir çok suç oranında azalış görülmesi bekleniyor. Dünya üzerinde en çok ABD’nin Kaliforniya eyaletinde rastlanan orantısız polis gücü kullanımının bile bu yaka kameralarının kullanımı sonrasında yüzde 59 oranında düştüğü öğrenildi.

Bu uygulama ile, polis memurları hakkındaki yalan iddiaların veya şikayetlerin görülmesi, polise karşı suç işlemenin önüne geçilmesi, polisin orantısız güç uygulaması ve performansının ölçülmesi gibi konularda bilgi akışı sağlanacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı