adplus-dvertising

İstanbul merkezli kargo vurgunu: 30 milyon TL dolandırdılar

Sancaktepe merkezli bir kargo şirketi, iddiaya göre Türkiye’nin dört bir yanından banka mektubu ve teminat belgesi karşılığında açtırdığı 130 tane acente sahibini toplam 30 milyon TL dolandırarak sırra kadem bastı. Türkiye’nin her bölgesinden gelen mağdurlar kargo aktarım merkezinin terk edilmiş binasını görünce gördükleri manzara karşısında şoke oldu.
Takip et
İstanbul merkezli kargo vurgunu: 30 milyon TL dolandırdılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de, 5 sene önce faaliyete geçen İstanbul merkezli bir kargo firması, pandemide internet üstünden yapılan alışveriş artışı sebebiyle bir anda büyüdü. Şirketin büyümesiyle şirket yöneticileri, Türkiye’nin dört bir yanından banka mektupları ve 4 bin 300 dolarlık teminat belgesi karşılığında 130 adet acente açtırdı.

İddiaya göre, kargo şirket yetkilileri; Fatih Şahin, Fatih Şanlı, Fatih Bilgin, Ahmet Temiz’e acentelerin teminat bedelleri hesaplarına geçirildi. Kargo firması, acente teminat bedeli karşılığında işe aldıkları yüzlerce çalışanın 3 aylık hakkedişlerini vermeyince çalışanlar, şirket yöneticilerini aramak istedi. Sonrasında şirket sahiplerinin telefonlarını açmadığını fark eden çalışanlar, yöneticiler ile konuşmak için Sancaktepe’de bulunan şirketin aktarma merkezine gelince şirketin boşaltıldığını ve etrafın yağmalandığını görünce hayatlarının şokunu yaşadı. Türkiye’nin 81 ilinde açılan acenteler ve bu acentelerde çalışanlar toplamda 30 milyon TL dolandırıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen mağdurlar, ödemelerini almadan merkezi terk etmeyeceklerini ve adli süreç başlatacaklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

İstanbul merkezli kargo vurgunu: 30 milyon TL dolandırdılar

“Toplam 200 bin liranın üstünde mağduriyetim var”

Manisa’da gelen vatandaşlardan Ahmet Zengin, “Acentelik isimi altında saadet zinciri, Çiftlikbank gibi. Teminat isimi altında 4 bin 300 dolar gibi, her acente başına bu paraları alıp bize teminat bedeli kullanmayacaklarını söylediler. Sonra ‘İşleyiş güzel olacak’ dediler. Bize güzel vaatlerle, son model arabalarla geldiler. Biz de bunlardan acentelik aldık. Ve bu paraları yatırdık. Sonra duyduk ki işte firma batıyor, battı gibi söylentiler çıkmaya başladı. Biz tabii inanmadık. Bunun yanında kapıda ödeme kargoları falan geliyordu. Günlük toplam Türkiye geneli olarak 1 milyona yakın kasaya hakkedişleri yatırdık. Ondan sonra baktık kapatıyor derken kimseden firma sahiplerinden hiçbirisine, yetkililerine ulaşamayınca ‘Biz firmaya gidelim’ dedik. Türkiye genelindeki arkadaşlarla toplandık ve bu firmaya geldiğimizde hurdaları bırakmışlar. Burada yığınlarını bırakmışlar. İçini boşaltmışlar, firmadan kimse yok. Kapıda ödemeler de dahil 30 milyonun üstünde bir mağduriyet var. Çalışanların maaşlarını vermemişler, şu an firma yetkilileri kaçak. Ben Manisa Alaşehir’den geldim. Benim yalnızca 4 bin 300 dolar mağduriyetim var. Tabii bunun yanında araç kiraladık, personel giderleri, iş yeri kiraları, mazot, aylık hak edişlerimiz gibi toplam 200 bin liranın üstünde mağduriyetim var.“ şeklinde konuştu.

“50 bin lirayla 300 bin liraya kadar arkadaşların acente alacakları var”

Ordu’dan gelen mağdurlardan Soner Şener ise “Gerçek merkez Rami’de, kargo firmasını buraya taşımışlar. Bu kargo firması ortalama 5-6 senedir kurulmuş olan bir şirket. Bize son 2-3 sene acentelik veriliyor. Şu anda Türkiye genelinde ortalama 81 ilin hepsinde acentesi var. Bizim gibi mağdur olan arkadaşlar var. Tabii mağdur derken bu şirket, bu pandemi döneminde biraz yükseldi. Tabii herkes evde alışveriş yapınca kargoya yüklendi ve şirket biraz büyüdü. Biz de ondan yararlanmak istedik. Sonuçta herkes ailesini, evini, ocağını geçindirmek mecburiyetinde. Acentelik teklif ettiler, cazip geldi. Biz de bunlardan acentelik aldık. Burada en küçük bedel 3-4 bin dolarlardan başlamak üzere. TL ile söyleyeyim 50 bin lirayla 300 bin liraya kadar şu an arkadaşların acente alacakları var. Bize, dediler ki ‘Arkadaşlar Karadeniz bölge kapandı’ birden kapattılar. Ben Ordu’dan geliyorum, işletme babamın ismine. Kendim işletiyorum. Dedim nasıl olur, içeride 3 aylık hakkedişlerimiz var. Zarar da ettik ama sesimizi çıkartmadık. İşte olay bugüne geldi. Bize dediler paranız ödenecek ama muhatap bulamadık. Geldik gördük ki burada hiçbir şey kalmamış. Her taraf talan olmuş. Burada gerçekten çok büyük bir mağduriyet var” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.