İstanbul-İzmir Otobanı Bayram’a Yetişiyor

İstanbul ile İzmir arasını 8,5 saatten 3,5 saate düşürecek otoban Kurban Bayramı'na yetişiyor. 4 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açacağı otoban en çok tatilcilerin işine yarayacak.

İstanbul ile İzmir arasındaki kara yolu mesafesini 8,5 saatten 3,5 saate düşürecek otobanda sona gelindi. Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yol 4 Ağustos günü kullanıma açılacak.


2010 yılında yapılmaya başlanan ve 192 kilometrelik bölümü kalan otobanın Kurban Bayramı tatiline yetiştirilmesi için büyük çaba harcanıyordu. Projede sona gelinde ve yol açılış kurdelesi kesilecek duruma geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre otobanın açılışını, projeye büyük önem veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Özellikle Kurban Bayramı tatilini Ege sahillerinde geçirmek isteyenlerin trafik ve zaman çilesine son verecek olan projenin inşaatında 5 bin kişi iş imkanı bulmuştu.

MESAFE 404 KİLOMETREYE DÜŞECEK

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, proje için bugüne kadar 7 milyar dolar harcama yapıldığını, 2,5 milyar liranın da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandığını kaydetti. Turhan, 7 milyar dolarlık finansmanın, projeyi yapıp işletecek şirket tarafından karşılandığını, bunun için kamu kaynağı kullanılmadığını da sözlerine ekledi. Turhan ayrıca İstanbul-İzmir arasındaki mevcut devlet yolunun yaklaşık 515 kilometre olduğunu anımsatarak, otoyolla iki kent arasının 404 kilometreye düşmüş olacağını bildirdi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı