İstanbul, İzmir, Ankara’da fahiş kira artışı ev sahipleri tarafından suiistimal ediliyor!

Fahiş artışlar sebebiyle uygun fiyatlı kiralık ev bulmak zorlaşırken, özellikle büyük kentlerde meydana gelen kiralık ev sıkıntısının bazı ev sahipleri tarafından suiistimal edilmeye başlandığı görülüyor.
Takip et
İstanbul, İzmir, Ankara’da fahiş kira artışı ev sahipleri tarafından suiistimal ediliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gayrimenkul piyasasında son zamanda meydana gelen hareketlilik bazı kentlerde kiraları uçurdu. Senelik kira artış oranları İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da 31.8 ve İzmir’de ise yüzde 30.9’i buldu. Fakat gayrimenkulde meydana gelen değer artışıyla beraber bazı şehir ve ilçelerde yüzde 10 ila 150 arasında değişen artışları görmek mümkün.

Fahiş artışlar sebebiyle uygun fiyatlı kiralık ev bulmak imkânsızlaşırken, özellikle büyük kentlerde meydana gelen kiralık ev sıkıntısının bazı ev sahipleri tarafından suiistimal edilmeye başlandığı görülüyor. Evini açık artırma usulüne göre kiralayanların yanı sıra kefil ya da kredi notunu görmek isteyen ev sahipleri de gün yüzüne çıktı.

İstanbul, İzmir, Ankara’da fahiş kira artışı ev sahipleri tarafından suiistimal ediliyor!

Sabah gazetesinden Seda Tabak’ın haberine göre yakın zamana kadar kiracıya ne iş yaptığı, memur mu özel sektör çalışanı mı olduğu, medeni hali, nereli olduğu, çocuk sayısı ve evcil hayvan besleyip beslemediği gibi sorulurken, son zamanda kefil, SGK dökümüyle beraber bankalardaki kredi puan vaziyetini gösteren findeks raporu bile istemeye başlandı.

EV SAHİBİNİN ELİ GÜÇLENDİ

Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı hep alıştığımız şeylerdi. Fakat son aylarda gayrimenkul sektörü büyük bir kriz içerisinde. Kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale gelince evlerin değeri yükseldi. Haliyle ev sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık bazı ev sahipleri bankalar gibi kredi notu istiyor” şeklinde konuştu.

Bütün Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise son zamanda emlak fiyatlarında meydana gelen artış nedeniyle, ev sahiplerinin elinin kuvvetlendiğini belirtti. Akdoğan, “Eskiden ev sahipleri kendilerini güvence altına almak için kiracıdan kefil isterdi. Bu kefil olayı tekrar gündeme geldi. Bir de bankalardan kredi notu istiyorlar, hatta bazı ev sahipleri kredi kartında herhangi bir gecikme var mı diyerek görmek istiyor. Eskiden bunlara ulaşmak zor olduğu için yalnızca kefil yetiyordu” şeklinde konuştu. Ev sahiplerinin kiralarını garantiye almaya çalıştıklarını söyleyen Akdoğan, şunları kaydetti: “Açık artırma taktiği de şu sıralar gündemde. Vatandaş ev bulamıyor diyerek bu tarz yollara başvurursa ev sahibi, kiracı o evi tutmak uğruna yüksek teklif verebilir. Fakat eve iyi bakar mı, aidatını geciktirmeden öder mi, evi kullanım amacının dışında kullanır mı gibi soruların yanıtlarını da unutmamak gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.