İstanbul için seyahat kısıtlamasının kalkmasına haftalar var!

Türkiye’de en fazla koronavirüs vakasının bulunduğu İstanbul’da seyahat kısıtlamasının ne zaman biteceği merak konusu. Bilim Kurulu, çeşitli illerde bu kısıtlamanın kalkması için 4-8 hafta arası süre belirledi. İstanbul’un da 8 haftalık süre verilen iller arasında olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nda yapılan simülasyonlarda ise her şey yolunda gider ve geçen haftaki insan hareketliliğinin negatif bir etkisi olmazsa, günlük vaka sayısının 25 Mayıs’tan sonra binli rakamların altına düşmesinin olasılık dâhilinde olduğu söylendi.

Ancak, vaka sayısında öngörülmeyen bir artış olursa ve bu artış trendi üç-dört gün devam ederse, normalleşme adımlarının atılması askıya alınacak, gerekirse yeni kısıtlamalar getirilecek.

“İSTANBUL” YASAĞI TEMMUZDA KALKACAK

Türkiye Gazetesi’nde yer verilen habere göre Bilim Kurulu, seyahat yasaklarının kaldırılması ile alakalı bazı iller için 4 hafta, kimileri için de 8 haftalık bir müddet belirledi. Buna göre, hâlen 15 ilde devam eden seyahat kısıtlamasının bayramdan sonra bazı illerde kaldırılabileceği, fakat İstanbul’da vakaların düşmeye başlamasından itibaren 8 hafta beklenmesi gerektiği söylendi. Mevcut vaka eğrisinden hareketle yapılan simülasyonlarda, İstanbul’daki seyahat yasağının temmuzun ilk haftasına kadar devam etmesi gerektiği görüşü öne çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı