İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

Dün özellikle İstanbul’da trafiği felç eden seferleri durduran sağanak yağmur için yeni uyarı geldi. Bugün de yer yer güçlü yağışların etkili olması bekleniyor. AFAD ve İstanbul Valiliği’nin sosyal medya hesaplarından turuncu kodlu yapılan uyarıda, cumartesi günü yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalara karşı vatandaşların dikkatli olunması istendi.
Takip et
İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara Bölgesi (Edirne ve Çanakkale hariç), Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Eskişehir, Kütahya ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı kesimlerinde güçlü olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı: Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ile 4 derece artacağı tahmin ediliyor, öbür yerlerde mühim bir değişiklik beklenmiyor.

Güçlü yağış uyarısı: Yapılan son değerlendirmelere göre yağışların; Marmara Bölgesi (Edirne ve Çanakkale hariç), Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Eskişehir, Kütahya ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı kesimlerinde yer yer güçlü olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında güçlü rüzgar, küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

İstanbul Valiliği’nden uyarı

İstanbul Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin raporuna göre; Yağışların yarın (19 Haziran) aralıklı ve yerel olarak güçlü, yer yer çok güçlü gök gürültülü sağanak yağmur biçiminde devam edeceği tahmin ediliyor.
Yapılan son değerlendirmelere göre;

Bugün ve yarın (19.06.2021) İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da aralıklı ve yerel olarak güçlü yer yer çok güçlü gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor.

Güçlü yağışların 19.06.2021 Cumartesi günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek; sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında güçlü rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

AFAD’dan uyarı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sosyal medya hesabından yağış uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada “Meteoroloji’den edinilen bilgilere göre, Cumartesi ilk saatlerden itibaren Marmara’nın güney ve doğusunda, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Kütahya, Eskişehir ile Çankırı çevrelerinde güçlü yağış bekleniyor. Sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun” dendi.

İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Edirne ve Çanakkale haricinde bölge genelinde güçlü olması bekleniyor.

İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

Ege: Parçalı ve az bulutlu, kuzey ve iç kesimlerinin çok bulutlu, Manisa, Kütahya ve Afyonkarahisar çevreleri ile İzmir’in kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz’in iç kesimleri ve Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…İstanbul için sel uyarısı! Yağışlar devam edecek…

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzeybatı kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı kesimlerinde güçlü olması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden sonra iç kesimlerde güçlü olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu, kuzey kesimlerinin zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Güney Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.