İstanbul için Mevzi sağanak uyarısı! Mevzi sağanak yağış nedir?

Mevzi sağanak nası olur? Meteoroloji, İstanbul için mevzi sağanak yağış uyarısı yaptı. Geçtiğimiz günlerde sel felaketleriyle sarsılan vatandaşlar yeni duydukları mevzi sağanak yağış hakkında araştırmalar yapıyor.
Takip et
İstanbul için Mevzi sağanak uyarısı! Mevzi sağanak yağış nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu ile Çanakkale’nin doğu, Balıkesir’in kuzey kesimleri, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Eskişehir ve Kütahya’nın kuzeyi, Artvin ve Ardahan çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan İstanbul için ise mevzi sağanak yağmur uyarısı yapıldı. Öte yandan hava sıcaklıklarında ise mühim bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Mevzi sağanak nasıl oluşur?

Aniden bastıran ve birden yağış bırakan bulutlar cephesel yani mevzi sağanak yağışı yaratır. Yağmur bulutlarının birden oluşup bulundukları yere dakikalarca yağış bırakması mevzi sağanak olarak açıklanabilir. Bu gibi yağışlar genellikle deniz kenarına yakın yerlerde oluşur. Ani ısı düşüşü ve havanın birden değişmesiyle mevzi sağanak yağışı yaşanır. Mevzi sağanakların süresi genellikle kısadır; ancak etkili bir yağış türüdür. Mevzi sağanak yağışı en çok nerelerde görülür? Mevzi sağanak yağışı çok uzun sürmez.

Mevzi sağanak yağışı nerelerde görülür?

Mevzi sağanak yağışı dediğimiz yağış türü, deniz kıyısı şehirlerde görülebilir. Türkiye’de en çok Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz civarında görülür. Ani ısı kayıpları mevzi sağanak yağışı yaratırken metre kareye kilogramlarca yağmur düşebilir. Mevzi sağanak yağışında şinşekler ve yıldırımlarda oluşabilir.

İstanbul için Mevzi sağanak uyarısı! Mevzi sağanak yağış nedir?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.