İstanbul İçin Kasım Ayında Kar Uyarısı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, kar yağışı olasılığının arttığını söyledi.

Adil Tek yaptığı açıklamada, Kasım ayı içerisinde sıcaklıkların ortalamanın altına düşeceğini söyledi ve bu durum için, “Kasım ayı içerisinde özellikler Kasım’ın sonuna doğru kar yağışı olasılığını arttırıyor ve yine kış dönemi boyunca kar yağışlarını alacağıaz ama yağış çok düşük oldğu için kar yağışları çok uzun soluklu ve çok fazla olmayacak. Özellikler Marmara Bölgesini, İstanbul’u kuru, ayazı daha fazla bir kış bekliyor. ifadelerini kullandı.

“KASIM AYI ORTALAMA SICAKLIKLARIN ALTINDA GEÇECEK”

Kar yağışının en yoğun olduğu dönemim Ocak’ın 15’i ile Şubat’ın 15’i olduğunu belirten Tek, “Geçmiş yıllara ait veriler bu şekilde gösteriyor. Ama bu seneye özgü, Kasım ayının özellikle ortalama sıcaklıkların altında geçeceğini söyleyebiliriz. Bu sapmalara biz anomali diyoruz. Bunlar ortalamaların altında kalacak gözüküyor. Bu sadece bir işaret aslında. Yani sıcaklıkların ortalamaların altında kalmış olması, Kasım ayının sonlarında kar yağışı olma olasılığına işaret ediyor. Bir kesin hüküm değil. Kesin kar yağacak anlamına gelmiyor ama öyle bir olasılık oluyor. Diğer aylar içerisinde de yine sıcaklıklar mevsim normali ve altı değerler yani serin bir kış olacak. Aralarda tabii sıcak günler olabilir ama derin kuvvetli soğukların olduğu, yani eksi değerlerin fazla olduğu bir kış bizi bekliyor ama yağış miktarı az olduğundan kar yağışlarının miktarları az olabilir. Zeminde tutabilir, bir-iki gün kalabilir. Bununla birlikte sıcaklık ve yağış uzun vadeli iklim tahminlerinde değerlendirirsek, evet İstanbul’da bu sene Kasım ayı sonunda bir kar yağışı olasılığı bulunuyor. Kasım sonuna doğru sıcaklıklar biraz daha düşmüş olacak. Yağışlar açısından sıkıntılar var. Su tasarrufuna şimdiden başlamamız gerekiyor.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı