İstanbul Havalimanı'nı İşletmecisi İGA, Borçlarını Yapılandıracak

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi olan İGA, yaşadığı sıkıntılar sonucunda borçlarının bir kısmını yapılandırma kararı aldı.
Takip et
İstanbul Havalimanı'nı İşletmecisi İGA, Borçlarını Yapılandıracak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA borçlarının en fazla 5 milyar euroluk bölümünü yapılandırma kararı verdi.

Reuters'ın haberine göre, geride bıraktığımız sene meydana gelen kur krizinden en çok etkilenen firmalardan olan İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA borcunun en fazla 5 milyar euroluk (32 milyar TL) bölümünü yapılandıracak.

Haberde, IGA'nın yatırım için çektiği kredilerin tekrar finanse edilmesi amacıyla Doğuş Holding ve Fiba Holding'in Londra'da ortak açtıkları 'Dome Group'a vekalet verdikleri bildirildi.

FİNANSMAN MALİYETİNİ DÜŞÜRMEYİ AMAÇLIYOR

IGA, bu hamle ile Nisan ayında tam kapasite ile faaliyete başlayan havaalanı projesinin finansman maliyetlerini indirmeyi amaçlıyor.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK İHALESİYDİ

İstanbul'un üçüncü ve en büyük havalimanının ihalesi 2013 senesinde gerçekleştirildi. Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG (İGA) ortaklığı ihaleyi 22 milyar 152 milyon euro KDV ile aldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul Havalimanı'nın yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro olarak duyuruldu. Vergiler dışında havalimanı inşaatından devlete 32,4 milyar euro verilecek. 4 aşamadan meydana gelen havalimanının ilk kısmı bu sene açıldı.

Kolin İnşaat Turizm A.Ş.'nin, İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi'nde yer alan hisselerinin Cengiz İnşaat ve Kalyon Havacılık tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.