adplus-dvertising

İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince İstanbul Havaalanı’nda düzenlenen üç ayrı operasyonda kilolarca kokain yakalandı.
Takip et
İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Havaalanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri çerçevesinde, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üstünden havayoluyla seyahat eden yolculara ilişkin risk analizi çalışması yapıldı. Düzenlenen ilk operasyonda, Ouagadougou (Burkina Faso)- İstanbul’a gelecek olan uçakla seyahat eden Sierra Leone uyruklu bir şahıs şüpheli olarak değerlendirilip takibe alındı. Hava Takip Sisteminden izlenerek uçağın yanaşacağı körükte tedbir alan Narkokim ekipleri tarafından uçak kapısında yapılan pasaport kontrolünde, şüpheli şahıs belirlendi.

İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu

Şahsın beraberinde bulunan çantalar ile uçak altına verilen bagajlarının narkotik dedektör köpekleri ile kontrolü esnasında, köpeklerin valizlere tepki vermesi üstüne, valizler-ray taramasından geçirildi ve şüpheli yoğunluk belirlendi. Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince şahsın valizinde yapılan aramada 10 paket içerisinde 23 kilo 410 gram kokain ele geçirildi. Operasyonu derinleştiren Gümrük Muhafaza ekipleri söz konusu yolcuyu havaalanı dışında karşılayacak başka bir şahsı da tespit etti. Şüpheli şahsın evinde yapılan aramada ise 25 paket içerisinde 28 kilo 287 gram kokain olmak üzere toplamda 51 kilo 697 gram kokain yakalandı.

Gümrük Muhafaza ekiplerince düzenlenen ikinci operasyonda, İstanbul’dan Avustralya’ya gönderilmek istenen bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Yapılan ayrıntılı araştırmada silindir biçiminde makine parçasının içerisine gizlenmiş halde 3 kilo 472 gram kokain ele geçirildi. Son olarak düzenlenen operasyonda ise, Brezilyadan İstanbul’a gelen uçakta seyahat eden yabancı uyruklu bir şahsı takibe aldı. Şüpheli şahsın üst aramasında her iki bacağında bantlarla sarılmış halde şeffaf poşetler içinde 3 kilo 128 gram kokain yakalandı. Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince düzenlenen operasyonlarda 14 şahıs gözaltına alınırken 6 şahıs tutuklandı.

İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.