İstanbul depremiyle Kocaeli’deki binalar yıkılacak! Risk çok büyük…

Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç, beklenen büyük İstanbul depremi meydana geldiğinde Kocaeli’deki binaların yıkılacağını söyledi.
Takip et
İstanbul depremiyle Kocaeli’deki binalar yıkılacak! Risk çok büyük…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depreminde, 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerinde kötü yapı stoku kullanılmış ‘yorgun’ binaların yıkılma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı. Kocaeli’nin aktif fayların üstünde olduğuna dikkat çeken Oruç, “Deprem anına yönelik birtakım adımlar atmamız gerekiyor. Yapılacak işlemler içerisinde en önemlisi özellikle yapı envanter bilgisinin çıkarılması ve yerel zemin şartlarının çok ayrıntılı bir biçimde tespit edilmesi gerekiyor. Esasında burası faylarla örtülü bir ortam” şeklinde konuştu.

“Doğayla inatlaşmak doğru değil”
Doğayla barış halinde olmanın gerekliliğine değinen Prof. Dr. Oruç, “Kocaeli Körfezi’ne baktığınız zaman, çevresinde dağlar var, dolayısıyla açılma bölgesi gelişmiş ve ortada bir çanak oluşmuş. Bunları da aktif faylar meydana getiriyor. Aktif fayların bu coğrafyanın şekillenmesinde, genç sedimentlerin birikmesinde ve toprağın bereketli olmasında katkıları var. Bizim bu fayların yararını anlamamız gerekiyor. Zararını da engellemek için aklımızı ve bilimi kullanarak riski azaltma projeleri geliştirmemiz gerekiyor. Bizim doğayla savaş halinde değil, barış halinde olma konularını araştırmamız gerekir. Doğayla inatlaşmak doğru değildir. Neticede bunun her zaman yenileni insan olur. Bunu biyolojik afetlerde, sellerde, taşkınlarda, iklim değişikliğinde ve depremde görebiliyoruz. Doğayla barış içinde olmanın yolu da şu, aklın ve bilimin ışığında, fayların üreteceği depremlere karşı, dayanıklı yapılar inşa edip doğru zeminler seçmek lazım” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Oruç, olası bir depremde Kocaeli’deki binaların yıkılma ihtimaline dikkat çekerek, şu şekilde konuştu:

“17 Ağustos depreminden sonra Kocaeli’deki binalarda haliyle yorgunluk oluştu. Olası İstanbul depremi meydana gelecek. 1939 Erzincan depreminden bu yana bin 500 kilometrelik Kuzey Anadolu fay hattı üstünde depremler batıya doğru seyretti. Kuzey Anadolu fay hattının batıya doğru bir göç etme tarzı var. İzmit Körfezi’nin doğusuna kadar dayandı, bu sebeple İstanbul’da bir deprem bekliyoruz. 1894 senesinde Adalar kolu dediğimiz fay kolunda olmasını beklediğimiz olası bir depremde Kocaeli’deki binaların yıkılma ihtimali çok yüksek. Binalar ağır hasar alacak demiyorum, yıkılma olasılığından bahsediyorum.”

“Güvenli hayat alanları yaşama geçirilmeli”
Oruç, kentsel dönüşümün hızlandırılması ve güvenli hayat alanlarının bir an önce yaşama geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yaygın görüş, İstanbul depreminin, Kuzey Anadolu fay hattının Marmara Denizi içindeki Çınarlık çukurluğu kuzeyini denetleyen Adalar kolu, Orta Marmara kolu ve Ganos kolundan biri üstünde ve yakın zamanda olacağıdır. Özellikle Adalar kolu ve Ganos kolunun kuvvetli kabuk dayanım modeline karşılık geldiği ve yıkıcı depremin bu iki koldan biri üstünde yaşanacağı yönünde görüşler vardır. Bir de 1894 senesinde Adalar kolu civarında yaşanan yıkıcı İstanbul depremi dikkate alındığında, yeni bir yıkıcı depremin yaşanma ihtimalini yüksek görüyoruz. Bu vaziyette İstanbul’a yakınlığı sebebiyle Kocaeli’nin de etkileneceği açıktır. Özellikle 1999 depremlerinden sonra güçlendirildiği belirtilen orta hasar binaların ve ‘yorgun’ binaların yıkılma ihtimalini yüksek görüyoruz. Bu sebeple kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak, güvenli hayat alanlarının bir an önce yaşama geçirilmesi gerekmektedir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.