adplus-dvertising

İstanbul Boğazı’nda arızalanan gemi yalıya çarpıyordu!

İstanbul Boğazı'nda yol alan River Elbe isimli gemi arıza yapınca karaya doğru sürüklendi. Makinesinde arıza bulunan kuru yük gemisine ekipler anında müdahale ederken karaya doğru sürüklenen geminin boğazda bulunan yalıya çarpmasına ramak kaldı.
Takip et
İstanbul Boğazı’nda arızalanan gemi yalıya çarpıyordu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Panama bayraklı ‘River Elbe’ isimli kuru yük gemisi Rusya’dan yükünü aldıktan sonra İngiltere’ye gitmek için İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Saat 10.45 sıralarında Yeniköy açıklarına gelen 90 metre uzunluğundaki gemi makine arızası yaparak sürüklenmeye başladı. Kuru yük gemisi kıyıya 1 metre kala durabildi. Geminin sürüklenmesi ve kıyıya çok yakın bir noktada durması vatandaşların cep telefonu kameralarına an be an yansıdı.

Geminin kaptanı hemen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinden yardım talep etti. Kıyı emniyeti kurtarma 8 ve acil müdahale botu sürüklenen gemiye yönlendirildi. Kurtarma römorkörü gemiyi bulunduğu yerden kurtardı. Kılavuz kaptan nezaretinde gemi Ahırkapı açıklarına götürüldü. Geminin sürüklendiğini gören Mehmet Aykaş, “Arkadaşlar ile sahilde oturuyorduk. Gemi kıyıya doğru gelmeye başladı. Gemi Allah’tan 1 metre kala durdu. Allah’tan kimseye bir şey olmadı. Gemideki arkadaşlara geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada, saat 10.45 sıralarında Panama bayraklı River Elbe adlı kuru yük gemisinin İstanbul Boğazı Yeniköy dönüşünde makine arızası sebebiyle acil olarak demirlediği söylenerek, şunlar kaydedildi:

“Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait kurtarma römorkörleri ile Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı unsurları ivedilikle olay mahalline yönlendirilmiş ve yapılan kontrollerde herhangi bir can ve mal kaybı ile çevre kirliliği meydana gelmediği belirlenmiştir.”

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise 90 metrelik kuru yük gemisi için kurtarma römorkörlerin ivedilikle olay mahalline yönlendirildiği aktarılarak, kılavuz kaptanın gemiye çıkarıldığı ve lüzumlu kontrollerin yapıldığı söylendi.

Rusya’dan İngiltere’ye giden geminin Ahırkapı’ya demirletileceği, çalışmada Kurtarma-8 römorkörü ve Kıyı Emniyeti-5 hızlı tahlisiye botunun görev aldığı öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.