İstanbul bayram namazı saat kaçta? Kurban Bayram namaz vakitleri açıklandı!

İstanbul için bayram namazı saat kaçta? Diyanet işleri il il 2020 Kurban Bayram namazı vakitlerini açıkladı. İşte İstanbul’da bayram namazının kılınacağı saat…

İstanbul için bayram namazı saati Diyanet İşler tarafından açıklandı. Türkiye’nin en kalabalık şehrinde bu yıl Kurban Bayramı için hazırlıklarını tamamlayan vatandaşlar İstanbul bayram namazı vakitlerini şimdiden araştırmaya başladı. Peki 2020 İstanbul Kurban Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

İSTANBUL’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Temmuz 2020 Cuma günü İstanbul’da bayram namazı saat 06.33 de kılınacak.

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayacak.3 Ağustos 2020 Pazartesigünü sona erecek. Kurban BayramıArefesi ise 30 Temmuz gününe denk geliyor.

Kurban Bayramı Ne Zaman Başlayacak Ne Zaman Sona Erecek;

AFERE GÜNÜ:30 Temmuz Perşembe
KURBAN BAYRAMI 1. GÜN:31 Temmuz Cuma
KURBAN BAYRAMI 2. GÜN:1 Ağustos Cumartesi
KURBAN BAYRAMI 3. GÜN:2 Ağustos Pazar
KURBAN BAYRAMI 4. GÜN:3 Ağustos Pazartesi

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatsuresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatsuresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı