adplus-dvertising

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet kararına Filistin’den tepki!

İsrail mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin, Doğu Kudüs’te yer verilen Mescid-i Aksa’nın avlusuna düzenledikleri baskınlar sırasında “yüksek sesle ibadet etmeleri” ve “bazı ritüelleri gerçekleştirmelerine” izin verilmesi yönünde karar verdi.
Takip et
İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet kararına Filistin’den tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya geçen hafta düzenledikleri baskın sırasında bazı dini ritüelleri yüksek sesle gerçekleştirdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan üç reşit olmayan yerleşimcinin avukatları, temyiz müracaatında bulundu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet kararına Filistin’den tepki!

İsrail Sulh Mahkemesi söz konusu müracaat üstüne vardığı kararda, Mescid-i Aksa’da “yüksek sesle dua etmenin ve yere doğru eğilmenin suç sayılamayacağına” ya da “sivil barışın ihlali olarak değerlendirilemeyeceğine” hükmetti.

Mahkeme, üç yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskınları sırasındaki “eylemlerinin düzensizliğe ve kargaşaya yol açabilecek herhangi bir davranış içermediğini” söyledi.

Kararın neticesi olarak, bütün İsrail halkının “Mescid-i Aksa’ya girmesine ve dini ritüellerini gerçekleştirmelerine izin verildiği” aktarıldı.

Mahkemenin kararına temyiz yolunun açık olduğu söylendi.

İsrail hükümetinden “statükoya ilişkin herhangi bir değişiklik yok” açıklaması

Öte yandan İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Aksa’da yalnızca Müslümanların ibadet edebileceği, öbür din üyelerinin ise ziyarette bulunabileceği yönündeki “statükoya” ilişkin değişiklik yahut planlı bir değişiklik olmadığı savunuldu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet kararına Filistin’den tepki!

İsrail Sulh Mahkemesi’nin kararının, davadaki “üç çocuk hakkında” olduğu ve “Mescid-i Aksa’da genel olarak ibadet hürriyetini kapsamadığı” söylenen açıklamada, söz konusu davaya ilişkin kararın bölge mahkemesinde temyize taşınacağı ifade edildi.

Filistin yönetimi: Açık bir dini savaş ilanı

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail mahkemesinin söz konusu kararını kınayarak, şu ifadelere yer verdi:

“İsrail mahkemesinin kararı, statükoya karşı bir darbedir. Statükoyu hepsiyle değiştirmek, bu çatışma sahasını ve bütün bölgeyi etkisi altına alabilecek açık bir dini savaş ilanıdır.”

Kararın, İsrail’deki “yargı ve mahkemelerin, işgalin bir parçası olduğunun yeni bir delili olduğu” kaydedilen açıklamada, bu vaziyetin mahkemelerin “Aksa’yı zamansal olarak bölme maksadıyla fanatik Yahudilere koruma sağladığının bir göstergesi olduğunu” vurguladı.

Mahkeme kararının İsrail hükümetinin statükoyu koruduklarına ilişkin iddialarını yalanladığına işaret edilen açıklamada, başta ABD ve Ürdün yönetimi olmak üzere uluslararası toplum nezdinde “feci neticeleri olacak” kararın uygulanmasını önlemek için konunun takipçisi olacakları söylendi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet kararına Filistin’den tepki!

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Fakat Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini söylüyor.

Statükoya göre Aksa’da Yahudiler ibadet edemez

Statükoya göre, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Aksa’da ibadet etmesine izin verilmemesi gerekiyor. Fakat, fanatik Yahudi yerleşimciler sık sık İsrail polisi korumasında Aksa’ya baskın yapıyor.

İsrail’de bir mahkeme, Ekim 2021’de Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etmelerinin yasaya aykırı olmadığına hükmetmiş, söz konusu karar Filistin sokağı ve İslam dünyasında tepkiyle karşılanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.