İsrail’in Demir Kubbe’si Filistin füzeleriyle çöktü!

İsrail'in Filistin'e karşı düzenlediği saldırılarda bu güne kadar 41'i çocuk olmak üzere toplam 145 Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail'in saldırılarına cevap ise Hamas’tan geldi. Filistin tarafından gerçekleştirilen yoğun füze saldırıları sebebiyle öve öve bitirilemeyen Demir Kubbe savunma sistemi dahi çöktü.
Takip et
İsrail’in Demir Kubbe’si Filistin füzeleriyle çöktü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail’in masum sivilleri ve çocukları hiçe sayan adımlarla kana buladığı bu süreçte ismini en çok duyduğumuz sistemlerden biri Demir Kubbe (Hava savunma sistemi). İsrail Demir Kubbe’yi ilk kez 2011 senesinde kullandı. Sistem, İsrail savunma şirketi Rafael ve devlete ait Hava Uzay Sanayileri Kurulu tarafından ortaklaşa geliştirildi.

4 AŞAMA İLE ÇALIŞIYOR

Hem gece hem gündüz hem de her türlü hava şartında çalışacak biçimde tasarlandı. 4 aşamada çalışılan sistemde önce tehdidi algılayan radar devreye giriyor. Bu radarlar, gelen roketin ne ölçüde bir tehdit yarattığını tespit ediyor. Atılan roket yerleşim yerine mi ya da mühim altyapı tesisine mi gittiğine bakılıyor. Son safhada ise roket havada imha ediliyor.

Filistin grupları tarafından İsrail’e atılan roketler boş alana yöneldiğinde ise müdahale edilmiyor. Burada ise maliyet endişeleri devreye giriyor.

HER FÜZE İÇİN 55 BİN DOLAR

İsrail ordusuna (IDF) göre, toplam 2.300 füze atıldı. İsrail her bir füze için yaklaşık 55 bin dolar harcıyor. 8 günde roketler için İsrail’in ödediği para 126,5 milyon dolar. Bu roketlerin 920 tanesini sistem imha edemedi. Demir Kubbe’nin başarısızlığını bu rakamlarla İsrail itiraf etmiş oldu. 2012 senesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Bu sistem ile İsrail’deki herkesi, her evi koruyamayız. Daha fazlasını önümüzdeki senelerde koruyabilecek hâle getireceğiz” demişti. Askerî uzman ve analistler, roket ve tanksavar füzeleriyle saldırı düzenleyen Filistinli grupların yöntem değiştirerek Demir Kubbe’yi aşmaya başladığına dikkati çekiyor.

İsrail’in Demir Kubbe’si Filistin füzeleriyle çöktü!

SİSTEMİN AÇIĞINI BULDULAR

Son saldırılarda Filistinli gruplar ‘roket yağmuru’ ile sistemin açığından yararlandı. Roketler tek tek atıldığı zaman Demir Kubbe çok kısa zamanda devreye girebiliyor ve imha etmede başarı gösteriyor. Roketler art arda atıldığında ise sistem lüzumlu başarıyı gösteremiyor. Dünyanın en güvenilir havaalanı olarak gösterilen Ben Gurion Havaalanı’nın yakınına bile roketler düştü. Uzmanlar, İsrail istihbaratının zayıfladığına da dikkat çekiyor.

KISITLI İMKÂNLARA KARŞIN KENDİLERİNİ İYİ GELİŞTİRDİLER

Türkiye gazetesine konuşan Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz “Demir Kubbe’nin başarısızlığı burada direkt göze çarpıyor. 920 roketin imha edilmemesi çok fazla. Boş alana düşenleri bilmek zor ama bu rakamlar Filistin gruplarının oldukça ilerlediğini gösteriyor. Son saldırılarda az maliyetli boş patlayıcıları atıp Demir Kubbe’yi biraz daha yordular. 20 Tamir füzesini değiştirmek bir saat sürüyor,bu şekilde yaparak zaman kazanıyorlar. Bunlar hep yöntem. İsrail başarısızlığı evet ortada ama Filistin’in başarıları daha fazla konuşulmalı. Taş ve küçük çaplı roketlerden sonra 3. İntifadada inanılmaz bir ilerleme var. Kendi roketlerini iyi geliştirdiler. Kısıtlı imkân ve ablukaya göre bunlar basit şeyler değil. İsrail’in patlamamış mühimmatlarını bile değerlendiriyorlar. İkinci dünya savaşında atılıp patlamamış roketlerin başlıklarını suyun metrelerce altına inip çıkarıyorlar. Sonra da bunları kullanıyorlar. Evlerin giderlerinde kullanılan eski taktik demirleri roket gövdesi yapıyorlar. Mühendislikte de ilerleme görüyoruz.’ları artık yavaş yavaş görmeye başladık. Burada bir İran mühendisliği de göze çarpıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.