İsrail’e karşı Müslüman ülkelerden koalisyon! Türk askeri Gazze’ye gidecek mi?

İsrail'in Filistin saldırıları ardından gündeme gelen Müslüman ülkelerin bölgeye koalisyon gücü gönderme olasılığında Türkiye'nin görevi ne olacak. Türk askeri Filistin'e gidecek mi?
Takip et
İsrail’e karşı Müslüman ülkelerden koalisyon! Türk askeri Gazze’ye gidecek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana işgal ettiği Filistin topraklarında uyguladığı zulüm, dünyanın da gündeminde. Pek çok ülkede saldırılara yönelik protestolar yapılırken, bu süreçte yaşamını yitirenlerin sayısı 61’i çocuk, 36’sı kadın olmak üzere 212’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise 1400 olarak açıklandı.

5 ülke deklarasyon yayımlayıp koalisyon kurabilir
Öte yandan Filistin’deki kanlı saldırıların devam etmesi sonrası uzmanlar, Türkiye’nin “Filistin’e koruma kuvveti” teklifinin en sağlam adım olabileceği kanaatinde birleşiyor. Uzmanlara göre Müslüman ülkeler, Filistin ile İsrail’in tehdidi altındaki Ürdün ve Lübnan’da asker konuşlandırabilir ve BM dışında da atım atılabilir.

Yeni Şafak’ın haberine göre; Türkiye, İran, Katar, Malezya ve Pakistan gibi Müslüman ülkeler deklarasyon yayımlayarak koalisyon kuvveti kurabilir. Bu koalisyon hem Filistinlileri hem kutsal mekanları korur.

BM kararı gerekiyor
Birleşmiş Milletler, İsrail’e yönelik yalnızca kınama ve itidal çağrıları yapmakla yetinse de koruma kuvveti için, hukukçulara göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararı lüzumlu. Fakat kararın alınması için BMGK daimi mensubu ülkelerin (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) oy birliği ile karar alması gerekiyor, bir tek veto bile bu adımı durdurmaya yetiyor.

BM’den İsrail’e yönelik hiçbir karar çıkamıyor
ABD, İsrail aleyhindeki bütün kararları veto ettiği için bu adımın yaşama geçirilmesi zor görünüyor. Birleşmiş Milletler’in (BM)’nin aldığı İsrail kararları hep masada kalıyor. BMGK bugüne kadar İsrail aleyhine 7’si tavsiye niteliğinde olmak üzere 10 karar aldı. Bu kararların üçü bağlayıcı özellikteydi.

Kararlar ABD vetosuna takılıyor
Öte Yandan BM, daha önce Filistin halkının İsrail’e karşı korunması gerektiği yönünde bir karara imza attı. BM Genel Kurulu, 16 Haziran 2018’de 126 ülkenin oyuyla Filistin’e yönelik koruma kararını almıştı. Bu kararı gene ABD başta olmak üzere 8 ülke reddetti. İsrail’in işlediği suçlarla alakalı olarak Filistinlilere uluslararası korunma kararı veren bu karar, İsrail’e bir de yol haritası gönderdi.

Saldırgan politikalarına son vermesi yönünde karar verilen işgalci devletin, işlediği suçlarla alakalı lüzumlu mekanizmaların işletilmesi noktasında da çalışmalar yapıldı. Fakat bu karar da gene ABD vetosuna takıldı. Aradan geçen 3 senelik süreçte Filistinlilerin korunması için hiçbir adım atılmazken, İsrail yakıp yıkma dozajını artırarak sürdürdü.

İsrail’e karşı Müslüman ülkelerden koalisyon! Türk askeri Gazze’ye gidecek mi?

BM dışında da adımlar atılabilir
Fakat hukukçulara göre Filistin Koruma Kuvveti için Birleşmiş Milletler dışında da adım atılabilir. Türkiye, İran, Katar, Malezya ve Pakistan gibi Müslüman ülkeler bir bildirge yayınlayarak koalisyon kuvveti kurabilir. Bu koalisyon, Filistin hükümetinin de rıza ve onayını alarak hem halkı hem de bütün dinler için kutsal olan mekânları korumak için bölgeye askeri güç konuşlandırabilir. BMGK’nın aldığı kararların İsrail tarafından uygulanmadığı, yıkım ve katliamın sürdüğü vurgulanarak hukuki zemin yaratılabilir.

Öte Yandan bu koruma gücünün görev alanı yalnızca Gazze, Kudüs ve Batı Şeria ile sınırlı olmak mecburiyetinde değil. İsrail tehdidi altındaki Lübnan ve Ürdün’ün onay vermesi ile bu ülkeler de koruma kalkanına alınabilir.

İsrail’e karşı Müslüman ülkelerden koalisyon! Türk askeri Gazze’ye gidecek mi?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.