adplus-dvertising

İsrail’den yeni varyant Omicron sebebiyle Afrika’yı yasak

İsrail hükümeti, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni bir varyantı sebebiyle kuzeyindekiler hariç Afrika’nın geri kalan öbür ülkelerini, seyahat tablosunda “kırmızı listeye” aldı.
Takip et
İsrail’den yeni varyant Omicron sebebiyle Afrika’yı yasak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hükümet üyeleriyle yaptığı toplantının sonrasında konuşan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Afrika’nın kuzeyindeki ülkeler dışında kıtanın hepsinin seyahat tablosunda “kırmızı listeye” alındığını ve bu ülkelerden İsrail’e yabancıların seyahatinin durdurulduğunu açıkladı.

Bennett, son 14 gün içinde kırmızı listeye alınan ülkelerden gelen ya da buralarda bulunmuş İsraillilerin yetkililere bunu bildirmesi, PCR testi yaptırması, neticeleri gelene kadar sıkı karantina altında kalması gerektiğini söyleyerek, bu ülkelere seyahat edenlerin tespiti için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Koronavirüsün (Kovid-19) B.1.1.529 olarak adlandırılan ve Güney Afrika, Botsvana’da yaygın yeni bir varyantının ülkede bir kişide rastlandığını, bu sayının artabileceğini tahmin ettiklerini aktaran Bennett, kabinenin yeni tedbirleri ele almak için yarın toplanacağını ifade etti.

Bennett, Yahudilerin dini bayramı Hanuka’ya hazırlandığı esnada yeni varyantın vaziyeti karmaşık hale getirdiğini fakat kanalizasyondan enfeksiyon örneği toplama, 10 milyon yeni varyanta duyarlı PCR test kiti alımı gibi tedbirler aldıklarını aktardı.

YENİ VARYANT

Henüz, Güney Afrika ve Botsvana’da 9 kişide görülen B.1.1.529 varyantı, “süper varyant” olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.

Şuanlık düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına ilişkin incelemeler sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.