İsrail’de Netanyahu protestosu: Geleceğimizi mahvediyorsun

İsrail’de hakkında açılan yolsuzluk davaları ve koronavirüs salgınını yönetemediği gerekçesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto eden on binlerce İsrailli, dün akşam saatlerinde sokağa çıktı.

Başbakan Benjamin Netanyahu’yu istifaya çağıran on binlerce İsrailli, ülke genelinde protestoya başladı. Protestocular, Netanyahu’nun Kudüs’teki resmi ikametgahının dışında ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan meydanlarda toplandı.Tel Aviv’in merkezindeki Habima Meydanı’nda toplanan eylemciler, ‘pembe ve siyah’ bayraklar taşıdı, Netanyahu’yu istifaya çağırdı.

Netanyahu’yu kastederek “suç başbakanı” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, İsrail Başbakanı’nı istifaya davet eden sloganlar atıldı.

Ülkede Kovid-19 nedeniyle artan işsizliğe ve geçim sıkıntısına da dikkati çekmek isteyen göstericiler, ellerindeki kaşıklarla yanlarında getirdikleri tavalara vurdu.

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın etkisine giren ve işsizliğin giderek arttığı İsrail’de 4 ayı aşkın süredir “salgın sürecini kötü yönetmesi ve hakkındaki yolsuzluk davası” nedeniyle Netanyahu’nun istifası için gösteriler düzenleniyor.

İsrail yönetimi, Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için 18 Eylül’de 3 haftalık karantina kararı almıştı.

Karantina gerekçesiyle halkın gösterilere katılmak için evlerinden en fazla 1 kilometre uzaklaşmasına izin verilmişti.

EYLEMCİLER, SON DÖRT AYDIR HAFTASONU TOPLANIYOR

Protestocular, “Bibi, geleceğimi mahvediyorsun” yazılı pankartlar taşıdı. Polis, Tel Aviv ve Kudüs’te protestocularla çatışmalar yaşandığını açıkladı. Netanyahu dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve bir dizi skandaldaki rolü nedeniyle rüşvet kabul etmekten yargılanıyor ve eylemciler son dört aydır istifa etmesini talep eden haftalık protestolar düzenliyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı