İsrail polisi Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere saldırdı!

Fanatik Yahudi gruplar, bu sene 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen “Kudüs günü” sebebiyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrısında bulunmuştu. Bu gelişme üstüne Mescid-i Aksa’da baskınları engellemek için nöbet tutan Filistinlilere İsrail polisi saldırı düzenledi.
Takip et
İsrail polisi Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere saldırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sabah namazını Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer verilen Mescid-i Aksa‘da kılan binlerce Filistinli, namazın sonrasında Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi.

“CANIMIZ KANIMIZ SANA AKSA”

Filistinliler, gösterinin ardından fanatik Yahudilerin baskın yapmasını engellemek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı. Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, Harem-i Şerif’ten ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık “Canımız kanımız sana feda Aksa” sloganı attı.

PLASTİK MERMİ VE SES BOMBASI KULLANDILAR

Daha sonra Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Filistinliler, İsrail polisinin müdahalesine taş atarak karşılık verirken, İsrail polisinin Harem-i Şerif’teki saldırısı devam ediyor.

10 KİŞİ YARALANDI

Filistin Kızılay Cemiyeti, yaralı üç kişinin hastaneye sevk edildiği ve bazı çalışanlarının Mescid-i Aksa’ya girişinin engellendiğini aktardı. İşgal kuvvetleriyle çıkan arbede esnasında 10 Filistin vatandaşı yaralandı, bunlardan 3’ü hastaneye kaldırıldı.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKIN ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI

Fanatik Yahudiler, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal ettiği 1967’deki Altı Gün Savaşının sene dönümünü İbrani takvimine göre “Kudüs günü” olarak kutluyor. Fanatik Yahudi örgütler, bu sene 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen “Kudüs günü” sebebiyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları yapmıştı.

İSRAİL, GAZZE’DEKİ BEYT HANUN SINIR KAPISI’NI KAPADI

Öte yandan İsrail, bugünden itibaren ikinci bir emre kadar Gazze’deki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’nı kapadığını duyurdu. İsrail hükümetinin Filistin’deki Çalışmalarını Koordine Ofisi, yaptığı yazılı açıklamada, kapatma kararının Gazze’den fırlatılan roket ve yakıcı balonlar sebebiyle alındığı kaydedildi.

Açıklamada öte yandan, insan geçişlerin yapıldığı kapının ikinci bir emre kadar, insani ve istisnai vaziyetler dışında bütün geçişlere kapalı tutulacağı söylendi. İsrail ordusundan bugün sabahın erken saatlerinde yapılan açıklamada, İsrail’deki Siderot şehri ve bazı bölgelerde alarm sistemlerine ait sirenlerin çaldığı ifade edildi. Açıklamada sirenlerin neden uyarı verdiğine ilişkin bilgi verilmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.