İsrail, Kudüs’te Filistin Konsolosluğu açmak isteyen ABD’ye tepki gösterdi!

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ABD’nin Kudüs’te Filistinlilere hizmet verecek konsolosluğunu tekrardan açma planına ilişkin, “Kudüs’te Filistinlilere hizmet edecek bir ABD konsolosluğuna yer yok. ‘Kudüs, yalnızca İsrail’in başkentidir” şeklinde konuştu.
Takip et
İsrail, Kudüs’te Filistin Konsolosluğu açmak isteyen ABD’ye tepki gösterdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başbakan Bennett, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Maliye Bakanı Avigdor Liberman, senelik bütçenin Meclisten geçmesine ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin Kudüs’te Filistinlilere hizmet veren ve 2019’da kapatılan konsolosluğunu tekrardan açma planına ilişkin soruya Bennett, “Kudüs’te Filistinlilere hizmet edecek bir ABD konsolosluğuna yer yok. ‘Kudüs, yalnızca İsrail’in başkentidir.’ Konumumuzu tutarlı, sessizce ifade ediyoruz ve umarım anlaşılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Lapid ise ABD’nin konsolosluğu işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah şehrinde açmak istemesi halinde buna ilişkin herhangi bir itirazlarının olmayacağını dile getirerek, Kudüs’ün egemenliğinin “yalnızca İsrail’e ait olduğunu” öne sürdü.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Tel Aviv’deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdıktan sonra 4 Mart 2019’da Filistinlilere hizmet veren Kudüs Başkonsolosluğunu kapatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mayıs ayında Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde Washington’un Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs’teki konsolosluğun tekrardan açılacağını duyurmuştu.

Blinken, 13 Ekim’de İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Kudüs’teki konsolosluğun açılması planını devam ettireceklerini söylemişti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Idan Roll ise geçen ay yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Filistinlilere hizmet verecek Kudüs’teki konsolosluğunu tekrardan açma planını rafa kaldırabileceğini duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.