İsrail, koranavirüs salgınını Filistin'e karşı fırsat olarak kullanıyor

Filistinli yetkililer İsrail'in dünyadaki koranavirüs salgınını sebebiyle oluşan panikten yararlandığını ve Batı Şeria'da bulunan yerleşim faaliyetlerini artırdığını iddia ediyor.
Takip et
İsrail, koranavirüs salgınını Filistin'e karşı fırsat olarak kullanıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yarattığı küresel endişe ve Filistin yönetimince ilan edilen olağanüstü halden faydalanarak Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim faaliyetlerini artırdığı söyleniyor.

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yerleşim Yerleri ve Ayrım Duvarı ile Mücadele Heyeti Başkanı Velid Asaf, İsrail'in Kovid-19 salgınını Yahudi yerleşim faaliyetlerini artırmak için fırsat olarak kullandığını dile getirdi.

AA muhabirine konuşan Asaf, salgın nedeniyle olağanüstü halin ilan edilmesiyle; Filistinlerin evlerinin yıkımlarında, izinsiz inşaat iddiasıyla ihtar dağıtımında, İsrail yönetimi ve yerleşimcilerin Filistinlilere ait arazilere el koymasında artış yaşandığına dikkati çekti.

Asaf, yerleşimcilerin son haftalarda Beytüllahim, Ürdün Vadisi'nde birer ve Ramallah'ın doğusundaki El-Mugayyir köyü yakınlarında ise 2 küçük yerleşim birimi kurduğunu belirtti.

Yahudi yerleşimcilerin Ürdün Vadisi'nde Filistinlilere ait geniş arazilerde İsrail ordusunun koruması altında tarım yapmaya başladığını ifade eden Asaf, tüm yerleşim bölgelerindeki inşaat faaliyetlerinin de devam ettiğini aktardı.

Asaf, sözlerine şu şekilde devam etti:

"İsrail, dünyanın Kovid-19 salgınıyla meşgul olmasını, ABD ile yapılan sözde barış anlaşması planlarına göre toprak kazanmak ve Batı Şeria'yı ilhak etmek için bir fırsat olarak görüyor."

Ramallah'ın doğusundaki Mugayyir Köyü Muhtarı Emin Ebu Aliyya da Yahudi yerleşimcilerin, Filistin yönetiminin ilan ettiği olağanüstü hal ve salgın korkusunu, "Filistinlilerin topraklarını çalmak için fırsat olarak" değerlendirdiklerini savundu.

"TOPRAKLARIMIZDAN GERİYE HİÇBİR ŞEY KALMAYABİLİR"

Ebu Aliyya, köy ve kasabalardaki büyük alanlarda iş makinelerinin çalıştığını, yeni yollar açıldığını, yerleşim birimleri inşa edildiğini söyleyerek, "Eğer vaziyet bu şekilde devam ederse topraklarımızdan geriye hiçbir şey kalmayabilir." şeklinde konuştu.

Yahudi yerleşimcilerin bölgeye bazı hayvan çiftlikleri kurduğunu ifade eden Ebu Aliyya, yerleşimcilerin hayvanlarını aşırı otlatmasından da Filistinlilere ait çiftliklerin negatif etkileneceğini aktardı.

Mugayyir köyü sakinleri arazilerinin çalınmaması için bir müddet önce bölgede çadırlar kuruyor ve İsrail askerlerinin koruduğu Yahudi yerleşimcilerin topraklarına el koymaması için oturma eylemi düzenliyordu fakat olağanüstü hal ilanı ve Kovid-19 salgını sebebiyle Filistinliler çadırlarını terk etmek mecburiyetinde kaldı.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, işgal altındaki Batı Şeria'da 1 kişinin daha Kovid-19 sebebiyle yaşamını kaybetmesiyle ülkede can kaybının 2'ye çıktığını açıklamıştı.

Filistin Hükümet Sözcüsü İbrahim Mulhim de Kovid-19 vaka sayısının 266'ya yükseldiğini duyurmuştu.

Filistin yönetimi 6 Mart'ta olağanüstü hal ilan etmiş, Başbakan Muhammed İştiyye, bütün vilayetlerde sokağa çıkma sürelerinin sabah 10.00 ile akşam 17.00 arasında olmak üzere kısaltıldığını duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.