adplus-dvertising

İsrail istihbaratı Rusya’nın Suriye’den çekildiğini açıkladı!

İsrail istihbaratı bağlantılı “DEBKAfile” internet sitesine göre Rusya, Suriye’deki ortalama 6 bin askerini Ukrayna cephesine kaydırmaya başladı bile.
Takip et
İsrail istihbaratı Rusya’nın Suriye’den çekildiğini açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İddia dört gün önce ilk defa “DEBKAfile” sitesi, sonrasında Rusya’da yayımlanan “The Moscow Times” gazetesi tarafından dile getirildi. İsimsiz “askeri çevrelerin” kaynak gösterildiği haberlerde, “Ukrayna’da sıkışan Rusya, Suriye’deki askeri varlığını gözden çıkarmayı göze aldı. Hmeymim, Kamışlı, Deyrizor ve T4 hava üslerinde toplanan Rus askerleri, hava yoluyla Ukrayna cephesine getiriliyor” iddiaları yer aldı. 2021 verilerine göre Suriye’de ortalama 6 bin Rus askeri bulunuyor.

İsrail istihbaratı Rusya’nın Suriye’den çekildiğini açıkladı!

BOŞLUĞU İRAN DOLDURACAK

Suriye’den asker çeken Rusya’nın meydanı boş bırakmamak için ise İran ile anlaştığı iddia edildi. Bu noktada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın önceki gün İran’a giderek dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşme dikkat çekti. Görüşmede İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvveti Komutanı İsmail Kaani de hazır bulunmuştu. Bu, Şubat 2019’dan beri Esad’ın İran’ı ikinci ziyareti olurken; Rusya’nın Hmeymim dışında Suriye’deki bütün üslerini kademeli olarak İran Hizbullahı ve Devrim Muhafızları’na devrettiği ileri sürüldü.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Ukrayna işgalinde umduğu ilerlemeyi sağlayamayan Rusya’nın Suriye’den 6 bin asker çekmeye hazırlandığı ileri sürülüyor. Suriye Devlet Başkanı Esad’ın pazar günü İran’a yaptığı ziyaretin de bu planla alakalı olduğu konuşuluyor.

İsrail istihbaratı Rusya’nın Suriye’den çekildiğini açıkladı!

UKRAYNA YAKIN TAKİPTE

Türkiye, komşusunda meydana gelen krize çözüm umuduyla Rusya ve İran’la 2017’de Kazakistan’ın Astana şehrinde masaya oturmuştu. Şuanda Rusya’nın Suriye hamlesinin Astana sürecini de etkileyebileceği konuşuluyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanlarından Aleksey Arestoviç, “Anlaşılan Rusya, Ortadoğu bölgesini terk etmek mecburiyetinde kaldı. Suriye’de yedi sene savaş oyunu oynadıktan sonra geri dönmeyecek biçimde çekiliyorlar. Rusya’nın çekilmesinin sonrasında bölgede İran bağlantılı ciddi gelişmeler yaşanacaktır” yorumunu yaptı. Rusya’nın çekilmesiyle Suriye’nin güneyinde İsrail ile İran’ın doğrudan karşı karşıya gelebileceği dile getiriliyor.

ORALARDAN DA ASKER ÇEKTİ

Rusya’nın Ermenistan, Tacikistan ve Güney Osetya’dan da asker çektiği belirtiliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Dairesi’ne göre Rusya, son Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında Ermenistan’ın Gümrü kentine getirdiği “İskender” füzelerini geri aldı. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi üstüne sınırların korunması gerekçesiyle Tacikistan’a asker yığan Moskova, buradaki askerlerinin büyük kısmını Rusya’ya geri çekti. 2008 ‘de beş günlük Rusya-Gürcistan savaşı ardından Güney Osetya’da konuşlandırılan Rus birlikleri de Ukrayna cephesine kaydırıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.