İsrail, hapishaneden kaçan 6 Filistinliyi bulamadı!

İşgal altında tuttuğu Filistin topraklarını 7/24 ağır baskı ve gözetim altında tutan İsrail’in, üstünden 72 saat geçmesine karşın firari 6 Filistinliyi yakalayamaması konuşuluyor.
Takip et
İsrail, hapishaneden kaçan 6 Filistinliyi bulamadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ülkenin en yüksek güvenlikli hapishanelerinden birisi olan Gilboa’dan 6 Filistinli mahkûmun kaçmasıyla karizması çizilen İsrail güvenlik kuvvetleri, firarileri bulmak için elindeki bütün imkânlarla seferber oldu. Aradan geçen 72 saate karşın henüz firari Filistinlilere ilişkin bir ize dahi ulaşamayan işgalci güç sersemlemiş vaziyette. Elindeki bütün askerî kuvvete ve istihbarat ağına karşın, başlattığı geniş çaplı operasyondan netice alamayan İsrail güvenlik birimleri, kaçan mahkûmların akrabalarından 5 kişi ile hapishane civarındaki Naoura köyünden 3 genci, olayla bağlantılı olabilecekleri gerekçesiyle gözaltına aldı. Gözü dönmüş güvenlik kuvvetlerinin, halihazırda cezaevinde bulunan tutuklulara karşı şiddet ve işkence uygulamasından endişe ediliyor.

BÜTÜN KUVVETINI SEFERBER ETTİ
İşgal devleti İsrail, pazartesi günü yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden firar eden 6 Filistinliyi bulmak için bütün kuvvetini seferber etti. İsrail polisi, iç güvenlik servisi Şin Bet, Özel Güçler, ordu ve sınır polisinin katıldığı operasyon kapsamında ülke genelinde ortalama 200 barikat kuruldu, 730 araç devriye geziyor. Aramalarda insansız hava araçları, ileri teknoloji izleme sistemleri ve sensörler kullanılıyor. İsrail basınına göre bu şekilde kapsamlı bir operasyon uzun süre sonra ilk kez düzenlendi.

İsrail, hapishaneden kaçan 6 Filistinliyi bulamadı!
İNTİKAM MAKSATLI TUTUKLAMA DALGASI
İşgalci güç, firarileri bulmak için yoğun çalışmalar yürütürken, bir taraftan da intikam maksatlı gözaltı dalgası başlattı. Batı Şeria’nın Cenin şehrine bağlı Ya’bad ve Arraba beldelerine baskın düzenleyen İsrail polisi, mahkûmların akrabalarından 5 kişiyi tutukladı. Daha önce de hapishane yakınındaki Naoura köyünden 3 genç, olayla bağlantılı olabilecekleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Firarın gerçekleştiği 6 Eylül’den bu yana Cenin şehri başta olmak üzere Batı Şeria’nın farklı bölgelerine baskın düzenleyen güvenlik kuvvetlerinin, ev ve iş yerlerine ait bütün güvenlik kamerası kayıtlarına el koyduğu söyleniyor. Mahkûmlardan kimilerinin ise hapishaneden uzaklığı 20 kilometreden fazla olmayan Ürdün’e geçmeleri olasılığı üstünde duruluyor.

İSLAMİ CİHAD UYARDI
Firari mahkûmlardan 5’inin üyesi olduğu İslami Cihad Hareketi’nden İsrail’e uyarı geldi. Hareketin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, hapishanelerdeki Filistinlilere zarar vermemesi ve intikam almaması konusunda İsrail’i ikaz etti. “İsrail’in tutsaklara yönelik saldırganlığını devam ettirmesine izin vermeyeceğiz ve esir kardeşlerimizi kesinlikle yalnız bırakmayacağız” ifadelerine yer alan açıklamada, firari mahkûmlarla ilgili da “Onları korumakta ve savunmakta bir an bile tereddüt etmeyeceğiz” dendi. Öte yandan İslami Cihad savaşçıları, firarın sonrasında tansiyonun yükseldiği Cenin Mülteci Kampı’na girmeleri halinde, İsrail kuvvetleriyle savaşacaklarını belirterek, işgalciye uzak durma uyarısında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.