adplus-dvertising

İsrail basını: ‘Ramazan ayı sonuna kadar Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya girişi yasaklandı’

İsrail basınında yer verilen haberlerde, Mescid-i Aksa’nın Ramazan ayı sonuna kadar Yahudi ziyaretçilerin girişine kapatılacağı ifade edilerek, söz konusu yasağın cuma gününde kadar yürürlüğe gireceği söylendi.
Takip et
İsrail basını: ‘Ramazan ayı sonuna kadar Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya girişi yasaklandı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşgal altındaki Kudüs’te İsrail kuvvetlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği saldırılar sonrası Mescid-i Aksa’nın Yahudi ziyaretçilerin girişine kapatıldığı iddia edildi. İsrail basınında yer verilen haberlerde, Mescid-i Aksa’nın Ramazan ayı sonuna kadar Yahudi ziyaretçilerin girişine kapatılacağı ifade edilerek, söz konusu yasağın cuma gününde kadar yürürlüğe gireceği söylendi.

Haberlerde, Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya ortalama 2 hafta sonra Ramazan Bayramı’nın sonrasında girişlerine tekrardan izin verileceğini aktarıldı. Haberde, polisin her sene Ramazan ayının son birkaç günü Mescid-i Aksa’ya gayrimüslimlerin ziyaretine kapattığı hatırlatılarak, söz konusu kısıtlamanın süresinin seneden seneye değiştiği aktarıldı.
Uzmanlar, söz konusu kısıtlamanın son günlerde yükselen gerilimi düşürmek maksadıyla alındığını iddia ederken, aşırı sağcıların bu vaziyeti öfkeyle karşılayacağını aktardı. Bazı sağcılar ise yasağı, İsrail hükümetinin düşmana boyun eğmesi olarak yorumlarken, kimileri ise bu hareketin hükümetin zayıflığını gösterdiğini ifade etti.
İsrail parlamentosundan milletvekili sağcı Itamar Ben-Gvir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tapınak Dağı’nın kapatıldığı haberi doğruysa (Başbakan Naftali) Bennett bu gece beyaz bayrak kaldırdı” şeklinde konuştu.

Erdoğan ve Herzog telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrailli bazı radikal grupların ve güvenlik kuvvetlerinin Filistinlilere yönelik saldırılarının İslam aleminde haklı tepkilere neden olduğunu söylemişti.

Erdoğan sosyal medya hesabı üstünden yaptığı açıklamada, “Bayramların bayram havasında meydana gelmesi lazımken bazı radikaller yüzünden her yıl karşılaşılan bu görüntüler vicdanları yaralamakta, bütün İslam aleminde haklı tepkilere neden olmaktadır. Bu hassas dönemde Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir defa daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekanın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum. Türkiye olarak her halükarda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz” demişti.
Öte yandan İsrail kuvvetlerinin 15 ve 17 Nisan’da Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırması sonrası ortalama 170 kişi yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.