adplus-dvertising

İsrail Başbakanı Bennett: “Zor bir karar verdik ama ülke için en iyisi buydu”

İsrail’de koalisyon hükümetinin Başbakanı Naftali Bennett, meclisi feshetme ve erken seçime gitme konusunda Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile anlaştıklarını bildirmesinin sonrasında yaptığı açıklamada, “Zor bir karar verdik ama ülke için en iyisi buydu” şeklinde konuştu.
Takip et
İsrail Başbakanı Bennett: “Zor bir karar verdik ama ülke için en iyisi buydu”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail’de koalisyon hükümetinin Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid yaptıkları ortak açıklamada, önümüzdeki hafta meclisi feshetme ve erken seçime gitme konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Ortak açıklamanın sonrasında Bennett ve Lapid ulusa seslendi. Bennett, İsrail’i uzun zamanlı bir siyasi krizden kurtardığı, ülkenin güvenliğini ve siyasi ortamını iyileştirdiği, yeni bir İran nükleer anlaşmasını önlediği ve “ulusal itibarı artırdığı” için hükümetini iyi bir hükümet olarak nitelendirerek, hükümeti feshetmenin “kolay bir iş olmadığını” fakat İsrail için doğru hareket olduğunu ifade etti. İyi bir hükümet kurduklarını ve İsrail’i çöküşten kurtardıklarını aktaran Bennett, “Geçtiğimiz haftalarda bu hükümeti kurtarmak için elimizden geleni yaptık, bizim için değil, ülkenin faydası için. Pek çok görüşme yaptım ve meclisin 10 gün içinde dağılmaması vaziyetinde İsrail’in güvenliğinin ciddi biçimde zarar göreceğini anladım” şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Bennett: “Zor bir karar verdik ama ülke için en iyisi buydu”

“İsrail’in güvenliğini siyasi bir piyon haline getiren muhalefetin aksine ben bir gün bile İsrail’in güvenliğine zarar vermeyi reddettim” ifadelerini kullanan Bennett, meclisin feshedilmesinin sonrasında geçici başbakanlık yapacak olan Lapid’i “büyük bir halkı temsil eden bir adam” olarak nitelendirerek, söz konusu geçişin başarılı olması için her şeyi yapmaya söz verdi.

İsrail Başbakanı Bennett: “Zor bir karar verdik ama ülke için en iyisi buydu”

“Bennett sorumluluk gösterdi, şüphesiz İsrail liderliğinde kalacak

Bennett’in sonrasında söz alan Lapid ise, Bennett’in büyük bir sorumluluk gösterdiğini ifade ederek, İsrail’in geleceğini kişisel çıkarlarının önüne koyduğu için teşekkür etti. Lapid, “Arkadaşlığımız sınandı ve bu yolda engellerle karşılaştık ama biz her zaman onların üstesinden geldik. Farklı düşünebileceğinizi ve gene de ortak bir maksat için beraber çalışabileceğinizi gösterdik” ifadelerini kullanarak, “Başbakan Bennett benden daha genç ve önümüzde hala beraber bir yol var. O mühim bir lider, yenilikçi ve cesur, onun uzun seneler bu ülkenin liderliğinde yer alacağına hiç şüphem yok” şeklinde konuştu.

İsrail’de birkaç ay sonra seçime gidileceğini söyleyen Lapid, “Birkaç ay sonra seçime gidecek olsak da, karşılaştığımız zorluklar beklemeyecek. Yaşam pahalılığıyla mücadele etmeli, İran, Hamas ve Hizbullah’a karşı kampanya yürütmeli ve İsrail’i demokratik olmayan bir ülkeye dönüştürmekle tehdit eden kuvvetlere karşı durmalıyız. Geçtiğimiz birkaç gün içinde olanlar, bu gece burada olanlar, İsrail’de sistemin ciddi bir değişime ve büyük onarımlara ihtiyacı olduğunun bir başka delili. Bir sene önce tekrardan inşa sürecini başlattık ve şuanda onu sürdürüyoruz ve beraber yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

İsrail’de son 3 senede 5’inci erken seçim olacak

Yasal kısıtlamalar ve tatiller hesap edildiğinde İsrail’de erken seçimin ekim sonunda yapılacağı tahmin ediliyor. Alınan erken seçim kararı ile İsrail, son 3 senede 5’inci defa seçime gitmiş olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.