İsrail ateşkes teklifini reddetti! Bombardman sürüyor…

İsrail'in Filistinli sivillere karşı yaptığı saldırılarda 48 kişi yaşamını yitirirken yaralı sayıda 304'e yükseldi. Ateşkes görüşmeleri ise sonuç vermedi.
Takip et
İsrail ateşkes teklifini reddetti! Bombardman sürüyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Günlerdir Şeyh Cerrah’ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz biçimde el koyan ve gerginliği tırmandıran İsrail yönetimi, geçtiğimiz günlerde Mescid-i Aksa’ya saldırmıştı. İsrail polisi, Aksa’da iftar eden ve ibadet yapan Müslümanları hedef almış, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanmıştı. Filistinliler ise Harem-üs Şerif’ten ayrılmayarak, nöbet tutmaya başlamıştı. İsrail polisi ise ertesi sabah, işgal altındaki Mescid-i Aksa’da baskınları engellemek için nöbet tutan Filistinlilere müdahale etmişti. Bu müdahale sonrası yüzlerce Müslüman yaralanmıştı. İşgalci Tel Aviv yönetimi ise daha sonra Gazze’ye saldırılar başlattı.

İsrail ateşkes teklifini reddetti! Bombardman sürüyor…

İki ülke arasındaki gerilim devam ederken, bölgede meydana gelen gelişmeleri gün içinde sizlere bu haberimizde aktaracağız.

– Afrika Birliği (AfB), İsrail kuvvetlerinin, Mescid-i Aksa ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları sert bir dille kınadı. AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail kuvvetlerinin Mescid-i Aksa’da namaz kılanlara ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları kınayarak Birlik olarak Filistinlilerin yanında olduklarını vurguladı. Muhammed, Filistinliler için Doğu Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız ve egemen bir devleti desteklediklerini kaydetti.

ATEŞKES SAĞLANAMADI

– İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesine konuşan Mısırlı ve Filistinli kaynaklar, gerilimin düşürülmesi ve ateşkes sağlanması maksadıyla Salı öğleden sonraya kadar yürütülen görüşmelerin, İsrail ve İslami Cihad’ın itirazları sebebiyle neticesiz kaldığını belirtti. Kaynaklar, Mısır istihbaratının, yarın başlayacak olan Ramazan Bayramı’nın ateşkes ilan edilmesi için mühim bir fırsat olarak gördüğünü aktardı. Hamas’ın siyasi lideri İsmail Heniyye de dün yaptığı konuşmada, son zamandaki saldırıları başlatanın İsrail olduğunu belirtmişti. Heniyye, “Kudüs’e yönelik saldırganlıklarına son vermeleri koşuluyla mevcut gerilimi artırmaya da, düşürmeye de hazırız” demişti. (BBC Türkçe)

İsrail ateşkes teklifini reddetti! Bombardman sürüyor…

ŞEHİT SAYISI YÜKSELDİ

– Tel Aviv yönetiminin Gazze’ye yaptığı saldırılar neticesinde şu ana kadar 13’ü çocuk, 3’ü kadın toplam 48 kişi şehit oldu. Yaralı sayısı ise 304’e yükseldi.

– İngiltere Başbakanı Boris Johnson: “İsrail ve Filistinlileri uçurumun eşiğinden geri çekilmeye ve her iki tarafa da itidal göstermeye çağırıyorum. Birleşik Krallık, artan şiddet ve sivil kayıplardan derinden endişe duyuyor ve gerginliklerin acil bir biçimde azaldığını görmek istiyoruz.”

İsrail ateşkes teklifini reddetti! Bombardman sürüyor…

1050 ROKET ATILDI, 5 İSRAİLLİ ÖLDÜ, 200’DEN FAZLA YARALI

– İsrail Savunma Güçleri (IDF) Sözcüsü Jonathan Conricus da Pazartesi akşamından bu yana Gazze Şeridi’nden 1000’den fazla roket atışı yapıldığını, bunların sonucunda 5 İsraillinin öldüğünü ve 200’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti.

– İşgal altındaki Batı Şeria’nın Tubas kentinde, İsrail kuvvetlerinin açtığı ateş neticesi 16 yaşında Filistinli bir çocuk şehit düştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.