İsrail, 20 kişilik diplomat grubunu Batı Şeria’da bulunan caddeye sokmadı!

İsrail kuvvetleri, 20’yi aşkın diplomattan oluşan bir heyetin işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil şehrini ziyareti esnasında bir caddeye girişine engel oldu.
Takip et
İsrail, 20 kişilik diplomat grubunu Batı Şeria’da bulunan caddeye sokmadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

El Halil İmar Komitesi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Müzakere İşleri Dairesi’nin iş birliğiyle, bölgede meydana gelen gelişmelerle alakalı bilgi vermek ve İsrail’in El-Halil’deki Eski Şehir bölgesini hedef alan yerleşim projelerini anlatmak için 20’yi aşkın ülkeden 30’dan fazla büyükelçi ve konsolosun iştirak ettiği bir gezi düzenledi.

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, diplomatlardan oluşan heyet Eski Şehir’deki gezisi esnasında, 1994 senesindeki Harem-i İbrahim Camisi katliamından bu yana Filistinlilere kapalı olan Şehitler Caddesi’ne girmek istedi fakat İsrail askerleri buna izin vermedi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cibril er-Rucub ise gezi esnasında diplomatlara Filistin’de ve bölgede meydana gelen siyasi gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Filistin halkını, topraklarını ve geleceğini bekleyen İsrail tehlikesi karşısında Filistinlilerin birlik olmasının önemine işaret eden Rucub, diplomatlara, İsrail’in sömürge projesinin yarattığı tehlikeden ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları da dahil olmak üzere şehirde meydana gelen ihlallerden bahsetti.

İsrail’in Eski Şehir bölgesinde sistematik bir biçimde sürdürdüğü apartheid rejiminin, Filistinlileri burayı terk etmeye ya da her gün sıkıntı çekmeye zorladığına değinen Rucub, dünya ülkelerine, Filistinlilere koruma sağlanması için siyasi ve hukuki sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.

El Halil’deki kanun dışı Kiryat ErbYahudi yerleşim birimi sakini olan ve Kach isimli aşırı siyonist terör örgütü üyesi Baruch Goldstein’in 25 Şubat 1994’te Harem-i İbrahim Camisi’nde düzenlediği saldırı, tarihe “El-Halil Camii (Harem-i İbrahim) Katliamı” olarak geçmişti.

İsrail, 1994’teki saldırıdan bu yana El Halil’deki Şehitler Caddesi’ni Filistinlilere kapatıyor. Caddede yalnızca Yahudi yerleşimcilerin dolaşmasına izin veriliyor.

El-Halil’in İsrail kontrolündeki kısmında 400 Yahudi yaşıyor ve bunları ortalama 1500 asker koruyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.