İspanya’ya gitmeye çalışan göçmen çocuk plastik şişelerle yüzdü!

Son bir haftadır binlerce göçmen Fas’tan Ceuta’ya doğru yüzerek geçmeye çalışıyor. İspanya konuyla ilgili tedbirler almak için orduyu görevlendirdi. Şortuna bağladığı plastik şişelerle İspanya kıyılarına yüzerek çıkmaya çalışan çocuğun görüntüleri ise herkesi duygulandırdı.
Takip et
İspanya’ya gitmeye çalışan göçmen çocuk plastik şişelerle yüzdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fas ve İspanya arasındaki göçmen krizi devam ediyor. İspanya tarafına geçmeye çalışan göçmenlerin umutları yarıda kaldı. Ceuta’ya yüzerek ulaşmaya çalışan ve gözyaşlarıyla kıyıya çıkmaya çalışan çocuk, polis engeline takıldı.

PLASTİK ŞİŞELERDEN CAN YELEĞİ YAPTI

Uluslararası basına yansıyan görüntülerde, Faslı bir göçmen çocuğun şortuna ve beline yerleştirdiği plastik şişelerle yüzerek İspanya’nın Ceuta şehrindeki El Tarajal plajına ulaşmaya çalıştığı görülüyor. Boğulmamak için plastik şişelerden kendine can yeleği yapan çocuk, kıyıya ulaştığında gözyaşlarına boğuldu.

Yüzerek kıyıya ulaşan çocuğun, sınırdaki duvarı tırmanmaya çalıştığı fakat o sırada İspanyol polisi tarafından yakalandığı bildirildi.

5 BİNDEN FAZLA GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLDİ

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska’nın açıkladığı verilere göre, son 2 gün içerisinde Fas’tan Ceuta kıyılarına ulaşan 1500’ü küçük çocuk olmak üzere ortalama 8 bin göçmenin 5 bin 600’ü sınır dışı edildi.

İspanya topraklarında bulunan yerleşim bölgesi, Avrupa’ya giriş yapmak isteyen Afrikalı göçmenler için oldukça popüler bir güzergah.

Bölgeye polis, jandarma ve asker takviyesi de yapan İspanyol hükümeti, “Göçmen krizinden farklı olarak sınıra saldırı var” dediği mevcut vaziyetin kısa zamanda normale döneceğini savunuyor.

İSPANYA-FAS GERİLİMİ

Madrid ve Rabat yönetimleri arasındaki ilişkiler, Faslı ayrılıkçı adlardan İbrahim Gali’nin gizlice İspanya’ya götürülerek tedavi edilmesiyle gerilmişti.

Sınır denetimini gevşeten Fas, meydana gelen son olaylardan sonra tekrar sınır kontrollerine başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.