adplus-dvertising

İspanya’ya Fas sınırından göçmen akını

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan Melilla şehrine, Fas sınırından 400’den fazla göçmen geçiş yapmaya çalıştı.
Takip et
İspanya’ya Fas sınırından göçmen akını
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan ve özerk il statüsünde bulunan Melilla’ya Fas sınırından 400’den fazla düzensiz göçmen geçiş yapmaya çalıştı. Yerel hükümetten yapılan açıklamada, göçmen grubunun yerel saatle 08.40’ta sınırdaki tel örgülere akın ettiği, en az 130 göçmenin sınırı aşmayı başardığı ifade edildi.

Açıklamada, göçmenlerin Fas sınırında bulunan ve Çin mahallesi olarak isimlendirilen bölgedeki kontrol noktasının giriş kapısını kırdığı, dikenli ter örgüden atlayarak Melilla’ya girdiği vurgulandı.

Göçmen akınının “organize edilmiş bir olay” olduğu, birçoğunun Fas sınır görevlilerinin geçişi engellemeye yönelik 2 saat süren çabalarına karşın İspanya topraklarına girdiği kaydedildi.

Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isteyen Afrikalı göçmenler, sıklıkla Melilla ve Ceuta’yı kullanıyor
Öte yandan geçtiğimiz sene İspanya’nın Kuzey Afrika’daki öbür toprağı Ceuta (Sebte) şehrine 17 Mayıs gecesi ortalama 5 bin Faslı göçmen kaçak yollardan giriş yapmıştı.

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, 6 bin 500’den fazlasının geri gönderildiğini açıklamıştı. İspanyol yetkililer, Fas güvenlik kuvvetlerini suçlarken, söz konusu vaziyet iki ülke arasında gerilime neden olmuştu.

Melilla ve Ceuta, Avrupa Birliği’nin Afrika ile tek kara sınırını yaratmasıyla göçmenlerin tercih ettiği rota haline geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.