İspanya’dan Türkiye’ye Patriot Tehdidi

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle birçok ülke Türkiye’ye tepki gösterdi. İspanya, patriotları geri çekeriz diyerek Türkiye’yi tehdit etti.

İspanya’nın, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’deki Patriot hava savunma sistemlerini geri çekmekle tehdit ettiği belirtildi.

İspanya Dışişleri Banalığı kaynakları Pais gazetesine konuştur. Türkiye’nin hava savunması için Adana’ya konuşlandırdığı Patriot füze savunma sisteminin süresi Aralık ayında son bulacak. Aktarılanlara göre İspanya, NATO’ya Suriye’deki gerilimin tırmanması durumunda Patriot’ların süresini uzatmanın hiçbir anlamının kalmayacağını söyleyecek.

Madrid’in duruşunun, AB ile aynı olduğunu belirten kaynaklar, Suriye’de, insani felakete yol açabilecek ve IŞİD’e karşı mücadeleye zarar verebilecek bu operasyona son verilmesi gerektiği ifade edildi.

İspanya Savunma Bakan Vekili Margarita Robles, daha önce yaptığı açıklamada, kendilerinin barışsever operasyonlara katıldıklarını belirterek, “Eğer askeri tırmanmayla tehdit edecek riskler olursa Türkiye’deki Patriotlar ile ilgili konuyu, bir karara varılması amacıyla NATO’da gündeme getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı