adplus-dvertising

İspanya’da San Fermin Festivali iki yıllık aranın ardından yeniden başladı

İspanya’nın meşhur boğa koşusu etkinliği olan San Fermin Festivali, Covid-19 salgını sebebiyle verilen iki senelik aranın sonrasında tekrardan başladı.
Takip et
İspanya’da San Fermin Festivali iki yıllık aranın ardından yeniden başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’nın Pamplona kentinde geleneksel olarak her sene 6-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen ve boğa koşusu etkinliğiyle dünyada ünlenen San Fermin Festivali, Covid-19 salgını sebebiyle verilen iki senelik aranın sonrasında tekrardan başladı. Pamplona’da patlatılan havai fişek ile başlayan ve 9 gün sürecek olan festivalde, konser, dans gösterileri, şenlikler, havai fişek gösterileri, sokak eğlenceleri, çocuk etkinlikleri ve bir de boğa koşusunun dahil olduğu toplam 532 etkinliğin yapılacağı bildirildi. Yağmura karşın festivalin açılışına beyaz pantolon, beyaz gömlek ve kırmızı atkı giyen binlerce kişi katıldı.

İlk boğa koşusu yarın sabah

San Fermin Festivali’nin en popüler etkinliği olan boğa koşusu ise yarın sabah erken saatlerde yapılacak. Kentin boğa güreşi arenasına giden yolda koşan binlerce kişi 6 kızgın boğadan kaçmaya çalışacak.

Hemingway’in romanı festivali popüler hale getirdi

İspanya’nın kuzeyindeki Pamplona kentinde her sene geleneksel olarak gerçekleştirilen San Fermin Festivali, ABD’li yazar Ernest Hemingway’in 1926 senesinde yayınladığı “Güneş de doğar” isimli romanında yer alarak dünya çapında üne kavuştu. Pamplona kentinin ortalama 200 bin olan nüfusunun festival süresince 1 milyona yaklaştığı ve kutlamaların gece gündüz durmaksızın devam ettiği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.