İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan olağanüstü halin İspanya'da kaldırılmasıyla halk sokaklara döküldü. Maskesiz ve sosyal mesafesiz görüntüler oluşturan halk kutlamalar yaptı.
Takip et
İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’da koronavirüs salgını sebebiyle 6 aydır ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal son buldu. OHAL’in kaldırılmasıyla beraber sokağa çıkma yasağının da sona ermesinin sonrasında binlerce kişi ülkenin farklı şehirlerinde meydanlara akın etti. Madrid’deki Puerta del Sol meydanında toplanan maskesiz yüzlerce kişi sosyal mesafesiz sokak partisi düzenledi. Çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık grup, salgını unutarak şarkı söyleyip dans etti.

İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!

Barselona’daki meydanlar ve plajlar da benzer görüntülere sahne oldu. “Özgürlük” sloganları atan çoğu maskesiz 500’den fazla kişi Lluis Companys ve Arc de Triomphe meydanlarında toplandı. Sokak partilerinde havai fişekler atılırken polis kalabalığı dağıtmak için müdahale etti.

Bask bölgesinin iki büyük şehri Bilbao ve San Sebastin’da da salgın öncesi kutlamaları aratmayan partiler yapıldı. Saat 00.00’da sokağa çıkma yasağı sona erdikten sonra, binlerce kişi aynı anda büyük bir coşkuyla sokaklara döküldü.

İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!

Yüksek sesle müzik dinleyen kalabalık, kısıtlamaların sona ermesini havai fişek gösteriyle kutladı.Sevilla’da da OHAL’in sona erdiği ilk gecede sokak partileri yapıldı. Bir gece kulübünün önünde çıkan kavgada bir polisin yaralandığı söylendi.

Polis, bazı yerlerde taşkınlıkların çıkması üstüne gençlere müdahale ederek meydanları boşaltmak mecburiyetinde kaldı.

KUTLAMALARA ‘ÜZÜCÜ’ YORUMU

Madrid Belediye Başkanı José Luis Martnez-Almeida, OHAL’in kaldırılmasından sonrasında gerçekleştirilen kutlamaların “üzücü” olduğunu belirtti. Almeida, yönetimlerin aldığı kapanma kararlarının özgürlük kurallarını çiğnemek için olmadığını ifade etti.

İspanya’da OHAL’in kaldırılmasıyla restoran ve kafeler tekrar hizmete vermeye başladı. Restoranlar saat 23.00’e kadar açık olacak fakat bir masada en fazla dört kişi oturabilecek. Restoran ve kafelerin iç mekanlarında kapasitesinin yüzde 30’u kadar müşteri alınacak.

İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!

OHAL’in sona ermesinin sonrasında İspanya’nın bölgeleri arasındaki seyahat yasakları da kaldırıldı. Ülkede Kanarya Adaları, Balear Adaları, Navarra ve Valencia’da sokağa çıkma yasakları devam edecek.

İspanya’da son 14 gün içinde koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişi başına 198 vakaya düştü. Son verilere göre toplam 3 milyon 567 bin 408 vakanın kayıtlara geçtiği ülkede bugüne kadar toplam 78 bin 792 kişi yaşamını yitirdi.

İspanya genelinde mevcut vaziyette her 100 bin kişide Kovid-19 tespit edilenlerin ortalaması 198 olurken, bu sayı Madrid ve Bask, Navarra, Aragon ve Katalonya özerk bölgelerinde aşırı riski olarak kabul edilen 250’nin üstünde bulunuyor.

İspanya’da koronavirüs kısıtlamaları bitince halk sokakta parti verdi!

Ülke genelinde yüzde 21,85 olan yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı Madrid’de yüzde 42, Bask’ta yüzde 37 ve Katalonya’da yüzde 35 ile öne çıkıyor.

Son dönemde hızlandırılan aşılama çalışmalarıyla şu anda Kovid-19 aşısı tamamlananların sayısı 6 milyonu (nüfusun yüzde 12,6’sı) buldu.

Hükümetin, önlemleri devam ettirmek isteyen bazı özerk yönetimlerin aldıkları kararların geçerliliğini yerel mahkemelere bırakması ise kargaşaya neden oldu.

İspanya’daki 17 özerk yönetim arasından Balear, Valensiya, Navarra ve Kanarya Adaları’nın gece sokma çıkma yasağını iki hafta daha devam ettirme istekleri mahkeme tarafından kabul edilirken, Bask özerk hükümetinin bu yöndeki kararını mahkeme reddetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.