İspanya’da General Franco’nun Kemikleri Anıt Mezardan Çıkartıldı

İspanya'yı 1975'e kadar demir yumrukla yöneten General Franco'nun kemikleri anıt mezardan alınarak eşinin yanında toprağa verilecek.

1930’ların ikinci kısmında yaşanan İspanya İç Savaşı ardından 1975’e dek İspanya’yı demir yumrukla idare eden General Franco’nun naaşı bugün taşınıyor. Ülkede büyük tartışmalara neden olan Franco’nun naaşı başkent Madrid’in 50 kilometre dışarısındaki bir dağın yüzeyine oyulan kilisedeki anıt mezarından Madrid’deki eşinin yanına gömülecek.

37 BİN KİŞİNİN MEZARI DA AYNI ANITTA

Franco’nun kemiklerinin Valle de los Caidos adlı anıt mezardan çıkarılacak. İspanya İç Savaşı’nda hayatını kaybeden ve savaşın iki tarafını oluşturan Cumhuriyetçiler ile Milliyetçilerden toplam 37 bin kişinin mezarının da aynı anıtta olması tartışmaları şiddetlendirmişti. İspanya’da geçen sene vazifeye başlayan Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez, Franco’nun kemiklerinin çıkarılmasının kendisi için bir öncelik olduğunu ifade etmişti.

FRANCO’NUN AİLESİ KARŞI ÇIKTI

Senelerdir büyük bir tartışmaya neden olan Franco’nun mezarının taşınmasına Franco’nun ailesi karşı çıkmış ve mesele yargıya taşınmıştı. Mahkeme, mezarın açılmasına oy birliğiyle karar verirken, Franco’nun ailesinin temyiz başvurusu da haksız görüldü.

Bugün Franco’nun akrabaları anıt mezardan alınan naaşı taşıyarak araca götürdü.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı