adplus-dvertising

İspanya’da buz krizi

16 Ağustos 2022, 16:44 tarihinde eklendi
İspanya’da aşırı sıcaklar ve yüksek depolama maliyeti sebebiyle buz sıkıntısı meydana geliyor.
Takip et
İspanya’da buz krizi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’da elektrik fiyatlarındaki artışın yol açtığı yüksek imalat ve depolama maliyetleri ile aşırı sıcak hava dalgasının beraberinde getirdiği yüksek talep, “buz kıtlığına” yol açtı.

Süpermarketler buz satışlarına sınırlama getirirken, yeme-içme sektöründe de buz sıkıntısı etkisini hissettiriyor. Bar sahibi Jose Manuel, “Bu vaziyet bizi etkiledi ve her bar ya bir buz makinesi kiralayarak ya da yalnızca buz dolu paketleri dondurarak elinden gelenin en iyisini yapmak mecburiyetinde kalıyor” ifadelerini kullandı.

Müşterilerden Adrian ise, “Geçmişte bardaklar buz küpleriyle doluydu. Şuanda yalnızca 2 ya da 3 adet var” diyerek konuştu.

Sıcak hava, buz talebini yüzde 30 arttırdı

Kıtlığın ana sebebi, genellikle buz üreten fabrikaların artan enerji maliyetleri sebebiyle kış aylarında üretimlerini kesmeleri oldu. Imalatın düşük olduğu kışın sonrasında mevsim normallerinin 3 ila 6 santigrat derece üstündeki sıcaklıklarla İspanya, en sıcak yazını geçirmeye başladı. Bu da stokların en düşük seviyede olduğu dönemde buz talebinde yüzde 30’luk bir artışa yol açtı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.