İspanya’da 100 bin yıl öncesine ait ayak izi bulundu

Bilim insanları, İspanya’daki bir sahilde 100 bin senelik olduğu düşünülen dünyanın en eski Neandertal ayak izlerini buldu. Söz konusu izlerin kumda atlayan ve dans eden bir çocuğa ait olduğu ifade edildi.
Takip et
İspanya’da 100 bin yıl öncesine ait ayak izi bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NTV’nin haberine göre, İspanya’da yer verilen Huelva Üniversitesi’nden paleontologlar, 100 bin senelik bir ayak izleri buldu. Yapılan araştırmalar neticesinde ayak izinin Neandertal bir çocuğa ait olduğu gün yüzüne çıktı.

İspanya’nın güneyinde yer verilen Matalascanas sahilindeki arkeoloji sit alanı, Huelva ile Cadiz eyaletleri arasında yer alıyor. Bilim insanları, bu bölgenin Neandertallerin su içtiği, avlandığı, ve çocuklarının hayvanların yanında suda oynadığı yer olduğunu açıkladı.

Bununla beraber araştırmacılar, sahada en az 87 ayak izi bulunduğunu ifade ederek, bu izleri Neandertal bir çocuğunun atlayarak ve hatta kumda dans ederek yarattığını kanıtladı.

İspanya’da 100 bin yıl öncesine ait ayak izi bulundu

Çalışmanın yazarı Eduardo Mayoral, ayak izleri kumul aşınması sebebiyle seneler içinde yavaş yavaş ortaya çıkan bir alanda keşfedildiğini ifade ederek, “Antik hominin (insanların ilk ve ilkel ataları) gruplarının kemik kalıntısı olmadığında biyolojik bilgileri, varlıklarının belirli donmuş anlarını gösteren fosil ayak izlerinin incelenmesiyle sağlanır” şeklinde konuştu.

“DÜNYANIN EN ESKİ NEANDERTAL AYAK İZLERİ”

Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında, araştırmacılar ayak izlerini 3B modeller aracılığıyla inceledi, onları ve bulundukları ortamı karakterize etmek için detaylı tortul analizleri yaptı. Ekip, ayak izlerinin yuvarlak bir topuğa, uzunlamasına bir kavise, nispeten kısa ayak parmaklarına ve uzun bir ayak baş parmağına sahip olduğunu keşfetti.

İspanya’da 100 bin yıl öncesine ait ayak izi bulundu

Mayoral, “İncelediğimiz ayak izleri, dünyanınn en eski Neandertal ayak izleri olmasının yanı sıra, bilinen en eski Buz Çağı dönemi kaydını temsil ediyorlar” diyerek ekledi.

Pleistosen dönem ya da genellikle halk dilinde Buz Devri olarak isimlendirilen dönem ortalama 2 milyon 580 bin ile 11 bin 700 sene önce süren jeolojik döneme deniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.