İspanya Mahkemesi Tecavüzde Şiddet Yok Diyerek İndirim Yaptı

İspanya’da 14 yaşındaki kıza toplu tecavüzle suçlanan sanıklara şiddet uygulamadıkları için indirim uyguladı. Tecavüz, cinsel istismar oldu.

BBC’de yer alan haberde, İspanya’nın Barselona kentinde görülen davada, 14 yaşındaki bir kız çocuğuna toplu tecavüz eden beş kişi için, tecavüz yerine cinsel istismar suçunda ceza verdi. Gerekçe olarak ‘Şiddet yok’ denilirken, kararın temyize götürülmesi bekleniyor.

2016 yılında yaşanan olayla ilgili görülen davada, beş sanık, genç kıza içki içirdikten sonra sırayla tecavüz etmekle suçlanıyordu. Barselona’da görülen davada beş sanık, ‘Tecavüz’ suçu yerine ‘Cinsel İstismar’ suçundan yargılanarak 10 ile 12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sanıklar cinsel istismar yerine tecavüzden ceza alsaydı 20 yıl varan hapis cezası alacaktı. Ayrıca kararda tecavüze uğrayan genç kız için 12 bin euro maddi tazminat ödenmesine de karar verildi.

KIZIN ALKOLLÜ OLDUĞU ÖN PLANA ÇIKARILDI

Mahkeme heyeti görülen son davada kararını açıkladı ve kararda genç kızın aşırı alkollü olduğu ön plana çıkarıldı. Sanıkları kızla cinsel ilişkiye girdikleri tespit edilse de yaşanan olayda şiddet kullanılmadığı yönünde karar veren mahkeme, bu suçun ‘Tecavüz’ olarak sınıflandırılamayacağına karar verdi. İspanya yasalarına göre, bir olayın ‘Tecavüz’ ya da ‘Cinsel saldırı’ olarak nitelendirilebilmesi için fiziksel şiddet uygulandığının kanıtlanması gerekiyor.

“HERKESE 15 DAKİKA, KİMSE BU SÜREYİ AŞMAYACAK”

Mahkemede savcılar, ‘Manresa kurt çetesi’ olarak bilinen sanıkların, 14 yaşındaki kızı terk edilmiş bir fabrikada uyuşturucu ve alkol içirdiği belirtildi. Alkol ve uyuşturucunun etkisinde olan genç kıza daha sonra sırası ile tecavüz ettikleri anlatıldı. Sanıklardan biri olan Bryan Andres M.’nin çetenin diğer üyelerine, “Senin sıran. Herkese 15 dakika. Kimse bu süreyi aşmayacak.” dediği de belirtildi. Sanıkla suçlamaları kabul etmeseler de kızın iç çamaşırında sanıkların DNA örneklerine rastlandı.

Mahkeme heyeti, kızın olay sırasında sanıklarla cinsel ilişkiye rıza gösterip göstermeme kabiliyeti yoktu dedi ve sanıkların herhangi bir şekilde şiddete başvurmadıklarını da vurgulayarak olayın tecavüz olmadığına karar verdi.

İspanya’daki kadın hakları örgütleri, mahkemenin bu kararını öfkeyle karşıladı ve hükümete tepki gösterdi. Sosyal medya kullanıcıları, konuyla ilgili etiketlerle karara tepkilerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı