Ispanakta Yapılan Analiz Sonuçları Geldi! Sıkıntılı Bir Durum Yok

Ispanak zehirlenmeleri ile ilgili konuşan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca analizler sonucunda sıkıntılı bir durumun olmadığını söyledi.

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, ıspanaklarda herhangi bir sıkıntı olmadığının net bir şekilde görüldüğünü söyleyerek, “Vatandaşlarımız, gönül ferahlığı ile ıspanağı yiyebilir. Çünkü ıspanakta sağlığa ters hiçbir şey çıkmadı. Vitamin deposu olan bu sebzeden halkımızın mahrum kalmasını istemiyoruz.” dedi. Tekirdağ Valiliği’nden şehirdeki gıda zehirlenmesi şüphesi ile alakalı ise “Ispanakların Çerkezköy’de bir işletmeden alınmış olduğu belirlenmiştir.” açıklaması yapıldı. Öte taraftan Bayrampaşa’daki meyve ve sebze halinde ıspanak satışları, meydana gelen zehirlenme olaylarının sonrasında düşüş gösterdi.

ZEHİRLENMEYE NEDEN OLAN MİKROORGANİZMAYA DENK GELİNMEDİ

Karaca, AA muhabirine gerçekleştirdiği açıklamada, numune alınan ıspanaklara foseptik veya kanalizasyon suyunun karışıp karışmadığı ile alakalı kontrol için mikrobiyolojik analizler gerçekleştirildiğini ve zehirlenmeye neden olacak mikroorganizmaya denk gelinmediğini söyledi.

Toplanan numunelerde, 620 pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile alakalı analiz gerçekleştirildiğini ifade eden Karaca, “Akut zehirlenme yapacak herhangi bir etken maddeye denk gelinmemiştir. Eğer zirai mücadele ilacı kullanılmış olsaydı, yabancı ot ilacı kullanılır ve zehirlenmeye neden olan yabancı ot da ıspanağın içinde olmazdı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı