adplus-dvertising

İslam Memiş’ten altın tavsiyesi! Mart ayına dikkat…

Dolar, euro ve altın fiyatları son zamanda milyonlarca kişinin dikkatini çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu TL’ye teşvik edici adımlar ardından düşüşe geçen altın fiyatları için son dakika gelişmeleri takip ediliyor. Dolar/TL haftanın son işlem gününde tekrardan çıkışa geçti. Gram altın ise tekrardan 800 TL sınırına yükseldi. Yatırımcılar ve piyasalar ekonomistlerden gelecek altın ve dolar tahmini için bekliyor. Peki “Altın ne kadar? Yükselir mi, düşer mi? İşte İslam Memiş’ten kritik tarih.
Takip et
İslam Memiş’ten altın tavsiyesi! Mart ayına dikkat…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın fiyatları, Amerikan Merkez Bankası Fed’in yükselen enflasyona karşı para politikasını daha hızlı sıkılaştıracağına dair beklentilerle Kasım ayından bu yana en büyük haftalık kaybına doğru ilerliyor. Gram altın dün 800 TL’nin üstünü gördükten sonra haftanın son işlem gününde yatay seyrediyor.

Ons altın, Fed tutanaklarının yayımlanması ve şahin politikaların süreceğine yönelik beklentilerle perşembe günü haftayı yüzde 2 civarında düşüşle 1792 dolar civarında kapatmaya doğru ilerliyor.

Geçen haftaya 638 TL’den başlayan gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle haftayı 783 TL civarında kapatmasının sonrasında pazartesi günü geriledi. Fakat küresel altın fiyatlarındaki düşüşe karşın dolar/TL’nin tekrardan 14 liraya doğru atağa geçmesiyle gram altın fiyatları haftanın son işlem gününde 800 lira seviyesinde bulunuyor.

İslam Memiş’ten altın tavsiyesi! Mart ayına dikkat…

DOLAR FİYATI KIRMIZI ÇİZGİYİ AŞTI

Piyasalardaki dalgalanmaların hala devam ettiğini ifade eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Fed FOMC tutanakları vardı. Bu tutanaklarda Fed’in 2022 senesinde beklenenden önce faiz artırma olasılığından bahsedildi. Büyük olasılıkla Mart itibariyle bunu başlatabilir. Bu rapor açıklandıktan sonra piyasalarda dolar varlıklarında toparlanma, emtia fiyatlarında altının ons bazında be kripto para piyasasında düşüşler gördük. Ama dolar kuru 13,80 liraya doğru ataklar gösterdi. Bizim kırmızı çizgimiz 13,80 liraydı. Ama dolar burada kalıcı olursa 14 -14,50 bandı mühim. Ama bunun test edileceğini düşünmüyorum. Bugün mühim bir gün. Amerika’da tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. İstihdam verisinden sonra emtia ve dolar fiyatında aşağı yahut yukarı yönlü kırılma göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

İslam Memiş’ten altın tavsiyesi! Mart ayına dikkat…

FİYAT DÜŞERKEN KÂR ETMEK MÜMKÜN

Yatırımcının risk dağılımı yapması gerektiğinin altını çizen İslam Memiş, “Düşerken de yükselirken de kazanıyoruz. Örneğin elimizde 100 gram altın varsa yarısını dolarda yarısını altında bekletirsem, altın düştüğü zaman elimde dolarım olduğu için altın alabileceğim. Altın yükseldiği zaman ise elimizde altın olduğu için dolar alabileceğiz. Risk dağılımını yapıyoruz ve bunu parite işlemi ile yapmamız mühim. Böylece her zaman fiyat düşerken de yükselirken de kârda çıkarız, zarar etmeyiz” şeklinde konuştu.

İslam Memiş’ten altın tavsiyesi! Mart ayına dikkat…

ALTIN İÇİN ALIM FIRSATI BİTİYOR MU?

“Gram altına yatırım yapacaklar ise 700 lira seviyesini ve altını beklemesi gerekiyor. Yani 800 lira üstünde gram altın almayı tercih etmem” diye yatırımcıya mühim bir tavsiyede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Küresel piyasalarda 2022 karışık geçecek. En geç şubat ayı sonuna kadar alım noktasındaki beklentimi sonlandıracağım. Mart ayı itibariyle de sene sonuna kadar beklemeyi düşünüyorum. Benim tahmin ve öngörüme göre 2022 senesinin ilk çeyreğindeki alım fırsatları mart ayından sonra bir daha gelmeyecek. Uzun vadeli biçimde ve miktarları üstüne koyup arttırarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.