adplus-dvertising

İslam Memiş’ten altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken yorum! “bir gecede…”

Altın piyasası jeopolitik riskler ve küresel belirsizliği fiyatlamaya devam ediyor. Ons altın ve gram altın fiyatı 25 Mart Cuma günü yükselişe geçerken İslam Memiş’ten çok konuşulacak bir değerlendirme geldi. Fed’in piyasaları kontrol etmek için yeni bir yöntem uyguladığını belirten İslam Memiş, ‘Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi?’ diyerek merak eden yatırımcılara tek tek açıkladı. İşte piyasalardaki son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı, güncel altın fiyatları…
Takip et
İslam Memiş’ten altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken yorum! “bir gecede…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika: Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve enflasyon endişeleri ile 2 bin 70 doları gören ons altın bir süredir 1900-1950 dolar aralığına sıkıştı. Bu zirve sonrası geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası Fed’in FOMC toplantısının sonrasında 1.895 dolara gerileyen altının ons fiyatı, Fed tarafından gelen agresif faiz artışı açıklamaları ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin baskısıyla yatay tekrardan yükselişe geçti. Ons Altın fiyatı değer kaybeden dolar endeksinin ve artan küresel endişelerin etkisiyle haftanın son işlem gününde 1962 direncine kadar yükseldi.

İslam Memiş’ten altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken yorum! “bir gecede…”

Analistler yükseliş için ilk etapta 1950 dolar direncinin takip edileceğini ve 2 bin dolarlı seviyelerin tekrardan görülmesi için bu seviyenin kalıcı olarak aşılması gerektiğinin altını çizdi. 1.950 dolar seviyesi üstünde 1962 ve 1975 dirençleri yer alırken, 1900 dolar seviyesi altında ise 1885, 1972 ve 1850 destekleri bulunuyor.

Gram altın ise bu hafta yükselişini yüzde 2’ye taşıyarak 937 lira seviyelerine kadar yükseldi. Haftanın son gününe 932 liradan başlayan gram altın fiyatı şu sıralar 935 liradan alıcı ile buluşuyor.

İslam Memiş’ten altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken yorum! “bir gecede…”

“FED, YENİ BİR TAKTİK UYGULUYOR”

Altın fiyatlarına ilişkin yatırımcılar incelemelerini sürdürürken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten çok konuşulacak kritik bir değerlendirme geldi. Mühim haber akışının olmadığı ve bu yüzden dar bant aralığına sıkışarak belirsizliğini koruyan bir piyasanın karşımızda olduğunu ifade eden İslam Memiş, “Bu süreçle beraber yatırımcıların da kafası karışık. Merkez bankaları faiz artırım sürecine girdi. ABD Merkez Bankası Fed 25 baz puan faiz artırımı yaparak piyasaları bozmadan bu sürece başlamak istedi. Hafta başında Fed Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası başkanının da açıklamalarını takip ettik. Genelde şahin tondaki söylemleriyle süreci devam ettiren bir Fed var karşımızda. Bu bizim için bir sürpriz değil. Daha önce Fed için söylemle piyasaları baskılamaya devam edeceği, faiz artırımını senede defa yapmak üzere bu süreci devam ettireceği yönünde ifadelerimiz vardı. Şuanda ise yeni bir yöntem uyguluyorlar” diyerek konuştu.

İslam Memiş’ten altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken yorum! “bir gecede…”

“ALTIN FİYATLARINI BİR GECEDE BASKILAYABİLİRLER”

Fed’in faiz artırım süreci ile beraber normal koşullarda emtia fiyatlarının sert bir biçimde gerilemesi gerektiğini vurgulayan İslam Memiş şunları belirtti:

“Ons altının 1900, beraberinde gram altının 900 lira seviyesinin altına gerilemesi gerekiyordu. Ama onlar için şu şekilde bir risk de var. Emtia fiyatlarını esasında bir gecede baskılayabilirler. Bu Şekilde bir imkân var. Altın ve gümüş satarak bu fiyat gerilemelerini istedikleri an yapabilirler. Bu güç onların elinde var. Ama bu onlar için tehlike arz ediyor. Çünkü sert bir biçimde ons altını baskılarlarsa burada tekrar alım fırsatı oluşacağı için dünyadaki tüm yatırımcılar buradan yararlanacaktır.”

“YATIRIMCININ DOLARI BIRAKMASINI İSTEMİYORLAR”

Fakat karşılarında dolardan uzaklaşılmasını istemeyen yatırımcıların olduğunu kaydeden İslam Memiş, “Eğer altın ve ons fiyatında bir operasyon yapılırsa, yüksek enflasyonla karşı karşıya olan yatırımcı güvenli liman olarak altın alımı yapacak. Bunu önlemek için sert düşüşleri gerçekleştirmiyorlar. Ons altında 1900-1950 dolar aralığında bir sıkışma var. Agresif yükseliş oldu ama sert bir geri çekilmeden sonra bu seviyelerde sıkıştı. Ons altının baskılanmasını yatırımcıların doları bırakmasını istemedikleri için yapıyorlar. Bu süreci bir sonraki toplantıya kadar devam ettireceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.